29.7.2022 6.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Kvůli přemnoženým sinicím stále platí zákaz koupání v pražském Džbánu
Pražané se podle pražských hygieniků mohou bez obav koupat v betonové nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka a v biotopech v Radotíně a na Lhotce v Praze 4. Koupání naopak hygienici zakázali v přírodním koupališti Džbán v Praze 6. Zákaz koupání tam kvůli přemnoženým sinicím platí od 22. července. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice. Celkem pracovníci hygienické stanice hlavního města kontrolují sedm míst, kde se lidé ve volné přírodě na území metropole mohou koupat.
Nejvyšší stupeň jakosti vody má podle hodnocení hygieniků biotop v Radotíně, betonová nádrž Divoká Šárka a biotop Lhotka v Praze 4. Tato přírodní koupaliště získávají od hygieniků nejlepší známku jedna na pětibodové škále dlouhodobě. Známku dvě si kvůli snížené průhlednosti vody vysloužila přírodní koupaliště v Motole a na Šeberáku. Voda je ale přes mírně zhoršené vlastnosti nezávadná a nepředstavuje riziko pro zdraví.
Sinice testy odhalily ve vodě na přírodním koupališti Hostivař a Džbán. V koupališti v Praze 6 hygienici zjistili téměř dvojnásobné překročení limitu u sinic a chlorofylu ve vodě a vydali zákaz koupání. Ten v koupališti Džbán na Litovickém potoce platil kvůli přemnoženým sinicím i loni. Tehdy se lidé v tamní vodě nesměli koupat ve druhé polovině letních prázdnin. V hostivařské přehradě, kde se sinice vyskytují každoročně, se lidé koupat i nadále smí, citliví lidé však mohou podle pracovníků hygieny pociťovat zdravotní potíže.
Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat vážné alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajících objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. Produkují také toxiny, při velmi vážné otravě může podle hygieniků dojít i k trvalému poškození jater. K množení organismů přispívá teplé počasí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Daniel Baránek
29.7.2022 6.57, Rubrika: Čistota vody a rekreace