26.5.2020 14.56, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Lesní rybníčky u Moravských Budějovic skrývaly překvapení
Při průzkumu zanikajících lesních rybníčků u Moravských Budějovic čekalo pracovníky AOPK ČR velké překvapení. Během monitoringu čolků totiž objevili i drobné rybky, které na první pohled nápadně připomínaly kriticky ohroženého karase obecného. Uvedla to Agentura ochrany přírody a krajiny ve své zprávě.
Vzhledem k tomu, že determinace tohoto druhu není snadná, požádali jsme o názor specialisty, kteří určení druhu potvrdili. Jde o skutečně významný nález, tato ryba se totiž v posledních letech v České republice nebezpečně přibližuje k hranici vyhubení.
Karas obecný býval běžnou rybou našich vod, byl dokonce považován za rybu plevelnou. Během velmi krátké doby však z naší krajiny prakticky vymizel, takže je nyní na červeném seznamu řazený mezi kriticky ohrožené živočichy. Příčinou je souběh hned několika škodlivých vlivů: regulace řek, vysychání tůní, intenzivní chov ryb, znečištění vody a v neposlední řadě zavlékání nepůvodních druhů ryb. Mezi nejnebezpečnější patří zejména blízce příbuzný, invazní karas stříbřitý, který dokáže karase obecného rychle vytlačit. Karas stříbřitý se s ním navíc v některých případech může i křížit a původní populace našich karasů obecných tak ohrožuje i po genetické stránce.
Lokality karase obecného na Vysočině jsme mohli ještě začátkem května spočítat na prstech jedné ruky. V lesích u Moravských Budějovic jsme však nyní karase nalezli hned ve třech rybníčcích! Jde o první nález karase obecného z této části Vysočiny a zatím zůstává záhadou, zda jde o pozůstatky původní populace, nebo je na rybníčcích někdo vysadil úmyslně. Díky průzkumům však můžeme spolu s vlastníky rybníčků naplánovat chystanou rekonstrukci tak, aby zde karasi přežili a tato vzácná populace zde měla vhodné podmínky i do budoucna.
V následujících týdnech a měsících prověříme výskyt karase obecného na dalších rybníčcích v okolních lesích. Plánujeme také genetické testy, abychom měli jistotu, že jde skutečně o původní populace karase obecného, bez kříženců s nepůvodním karasem stříbřitým.
Tento výjimečný nález potvrzuje, že k zásahům do vodních biotopů je třeba přistupovat s velkou rozvahou. Zanedbané rybníčky a mokřady bývají cenným stanovištěm řady mokřadních živočichů i rostlin, které již v běžných rybnících s intenzivním rybářským hospodařením nenalézají vhodné podmínky. Vážky, čolci, rdesty a řada dalších vzácných druhů zde často nacházejí své poslední útočiště. Proto je důležité před jejich obnovou provést průzkum a rekonstrukci naplánovat citlivě, tak abychom zde vzácné druhy zachovali.
„Pokud máte informace o dalších lokalitách karase obecného kdekoli v ČR, ozvěte se nám prosím. Ideální by bylo zaslat fotku ryby s místem nálezu na e-mail jana.matrkova@nature.cz. Naši pracovníci prověří, zda jde skutečně o karase obecného. Každá lokalita, kde se výskyt karase obecného potvrdí, pomůže se záchranou tohoto mizejícího druhu.“ Vyzývá Jana Matrková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zooložka z regionálního pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.
Zdroj AOPK, a foto: Jana Matrková, AOPK ČR
26.5.2020 14.56, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
V Praze-Klánovicích postaví dešťovou kanalizaci za 52 milionů korun
Akt. 15.1.2025 9.11Rubrika: Vodovody a kanalizace
Sdružení obcí z Klatovska zmodernizuje úpravnu vody u nýrské přehrady
Akt. 14.1.2025 17.42Rubrika: Vodovody a kanalizace