29.1.2020 5.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Lesy ČR v březnu zahájí sérii diskusí s veřejností
Diskuse s veřejností letos ve všech krajích připravil na více než 120 místech v zemi státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR). Zaujmou každého včetně rodin s dětmi. Jak přitom dnes uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, diskusní setkání státních lesníků s veřejností odstartují v březnu.
Jak se Lesy ČR potýkají s kůrovcovou kalamitou, kdy kalamita skončí, jak pokračuje obnova krajiny nebo jaké budou nové lesy, které se sázejí a budou sázet v jejich regionu i celé republice. To všechno veřejnost zajímá a lesníci odpovědí – během celého roku a ve všech krajích. „Půjdeme na náměstí, na sportovní a kulturní akce, lesnické či myslivecké slavnosti, do škol i domovů pro seniory. Chceme diskutovat s veřejností a představit jí lesy nové generace. Lesy, které jsou a budou opravdu jiné než ty, na které jsme zvyklí. Smíšené, různověké s více patry dřevin a keřů, a tak i odolnější vůči změnám klimatu,“ říká Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR, a pokračuje: „Jsme připraveni naslouchat, reagovat na připomínky, ale i vyvracet mýty a omyly, které se kolem kůrovce, obnovy lesa a krajiny vytvářejí. Mimo jiné chceme také vzbudit zájem mladých lidí, kteří si lesnictví a práci v lese vyberou jako své povolání“.
Lidé se o termínech diskusních akcí dozvědí například z mobilní aplikace Klub nového lesa, kterou Lesy nedávno zprovoznily, a také z webových portálů podniku a médií. Pro zaregistrované členy klubu jsou připravené dárky a výhody od tradičních partnerů podniku. Kromě toho se v kalamitních oblastech chystají i další setkání s občany a zástupci místních samospráv nazvané Lesy pro budoucnost. „Představíme výsledky našich hlavních programů – Sázíme lesy nové generace, zaměřeného na podobu a vlastnosti nových lesních porostů a Vracíme vodu lesu, jehož cílem je obnova a budování stovek malých vodních děl, potoků, tůněk a mokřadů. Využijeme tradiční edukativní metody, naučné hry i nejmodernější interaktivní prvky včetně virtuální reality,“ dodává Vojáček.
Díky speciálním brýlím (na snímku) se lidé v několika lokalitách ocitnou ve virtuální realitě dnešního lesa zdevastovaného kůrovcovou kalamitou a v tom, který vyroste za dvacet, třicet let. V každém místě projdou tři sta čtverečních metrů, někde i přebrodí potok nebo se potopí pod hladinu lesní tůně a budou sledovat život pod vodou.
Zdroj a foto: Lesy ČR
29.1.2020 5.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Vodlesa