20.6.2014 13.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Lesy ČR otevírají tři nové naučné stezky
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dokončil v těchto dnech tři nové naučné stezky – na Rakovnicku ve Středočeském, Tachovsku v Plzeňském a Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.
První z nich – naučná stezka Kalivodské bučiny 1 v obci Kalivody na Rakovnicku ve Středočeském kraji bude otevřena již zítra, tedy v sobotu 21. června od 10 hodin. Otevření stezky proběhne formou procházky po její trase. Výchozí bod je od pohostinství v Kalivodech. Celková délka trasy činí zhruba 3 kilometry a je určena pouze pro pěší turistiku.
Stezka návštěvníky provádí na osmi zastaveních jednou z nejzachovalejších přírodních lokalit Džbánska. Návštěvníci procházejí pod stinnými korunami staletých buků, které zdejším lesům dominují. Kromě buků se zde v menší míře daří také javoru klenu či lípě srdčité. Kalivodské bučiny jsou součástí Evropsky významných lokalit a reprezentují segment kdysi rozsáhlých bučin na kraji Džbánské plošiny s prvohorními a druhohorními usazeninami. V Kalivodském dole se nacházejí porosty založené koncem 19. století, jejich věk místy dosahuje již 130 let. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu zdejší lokality je duben až říjen. Náklady na zřízení stezky dosáhly výše skoro 260 tisíc korun.
Druhou stezkou je naučná stezka Třebel (viz ilustrační foto), která se nachází v místní části obce Černošín nazývané Třebel na Tachovsku v Plzeňském kraji. Na jejím začátku LČR vybudovaly nový, dřevěný odpočinkový altán osmibokého půdorysu s dřevěnými lavičkami a jehlanovou střechou krytou bonským šindelem. Naučná stezka vychází od údolní nivy “Kosího potoka“ a končí na hranici osady Třebel. Návštěvníci lokality mají možnost se na celkem třech zastaveních detailněji seznámit s místní faunou – zvěří, ptáky, plazy a obojžívelníky. Do výstavby naučné stezky i altánu LČR investovaly více než 1,3 milionu korun.
Do třetice vybudovaly LČR v podhůří Bílých Karpat naučnou stezku z Bojkovic ke gotickému zámku Nový Světlov. Naučná stezka nese název Bojkovice – Světlov a byla vybudována výhradně z prostředků státního podniku LČR. Stezka spojuje centrum města Bojkovic s dominantou východního Slovácka – zámkem Nový Světlov. Stezka má celkem pět zastavení a je vhodná pro pěší turistiku. Lesní naučná stezka prochází lesním prostředím s pestrou dřevinnou skladbou. Najdeme zde například habr obecný, dub zimní, jasan ztepilý, smrk ztepilý, jírovec maďal a méně také buk lesní, modřín opadavý, lípy a jilmy. Celková dálka stezky je 656 m a převýšení činí přibližně 50 m. Jednotlivá zastavení se věnují lesnímu hospodářství Lesů ČR, Lesní správy Luhačovice, historii Bojkovic a přírodě Bílých Karpat. Turisté mohou stezku využívat celoročně, povrch je zpevněný uloženým kamenem do betonového lože.
Naše voda, ilustrační foto: LČR
20.6.2014 13.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka