17.10.2011 16.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Lesy ČR otevřely naučnou stezku po stopách dolování zlata
Nejen pro návštěvníky obce Petrovice u Sušice otevřel státní podniky Lesy České republiky (LČR) novou naučnou stezku a zároveň také cyklostezku nazvanou„Po stopách středověkého dolování zlata.“
Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík, podle jehož údajů umožní trasa stezky návštěvníkům lokality vydat se po stopách našich předků a seznámit se tak s rozsáhlými zbytky místních zlatých dolů,jejichž historie sahá hluboko do minulosti. Kutání zlata ve zdejší krajině připomínají dodnes ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny.
„Naučná stezka začíná i končí přímo v Petrovicích. Je koncipována tak, aby návštěvníky přivedla zpět k výchozímu místu na návsi v Petrovicích. Sedmnáctikilometrovou trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci,“podotýká Ivan Klik, ředitel Krajského ředitelství LČR Plzeň.
Hlavním magnetem naučné stezky jsou dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo: jednak je to takzvaná Jírova jáma, která se nachází v blízkosti místní části obce Hartmanice zvané Dolejší Těšov, a dále jsou to rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů.
Šachty a propadliny nad Dolejším Těšovem připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou. Přístup do dolu z povrchu je možný pouze se speleologickou jednolanovou technikou. Při potápěčských průzkumech byly pod vodou nalezeny středověké žebříky, trámy a výdřevy.
Ještěv 16. století bylo jediným nástrojem dobývání rudných žil želízko a mlátek. Čelo štoly se rozpalovalo založeným ohněm a polévalo vodou, aby vznikly několikacentimetrové trhliny, které pak horníci snadněji odsekávali. Práci horníků ve středověku osvětloval jen mihotavý čadící plamínek olejových lamp, a tak přítmí až skoro tma ve vlhkých a špatně větraných důlních dílech bylo jejich neustálým společníkem.
Náklady na vybudování naučné stezky a cyklostezky dosáhly částky téměř 200 tisíc korun a byly hrazeny ze speciálního Programu 2020, kterým LČR podporují veřejně prospěšné funkce lesů.
Naše voda
17.10.2011 16.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony