23.6.2020 8.20, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Letošní záplavy jsou netragičtější za sedm let
Přehled záplav v ČR se dvěma a více oběťmi za posledních 25 let (v noci na dnešek zemřeli v nemocnici dva vodáci, jeden se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, druhý se v pondělí topil ve Vsetínské Bečvě v Hovězí):
50 mrtvých – červenec 1997
– Nejtragičtější záplavy 20. století rychle postihly třetinu ČR, nejvíce Moravu a východní Čechy. Zaplaveno bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, zemřelo 50 lidí. Celkové škody přesáhly 63 miliard korun.
17 mrtvých – srpen 2002
– Nejrozsáhlejší záplavy za poslední stovky let postihly více než třetinu České republiky, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy. O život přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun.
15 mrtvých – červen 2009
– Vytrvalé a vydatné deště způsobily povodně nejprve v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Velká voda ale až do začátku července postupně způsobila velké škody i na Vysočině, Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Zemřelo 15 lidí, devět z nich na Novojičínsku, povodně způsobily škody za více než 8,5 miliardy korun.
15 mrtvých – červen 2013
– Záplavy po vytrvalých deštích zasáhly zejména Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Středočeský kraj a Prahu. V souvislosti s velkou vodou zemřelo 15 lidí, škody dosáhly 15 miliard korun.
Devět mrtvých – březen 2006
– Tající sníh a intenzivní deště rozvodnily řeky, nejvíce stoupla hladina na Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Postiženy byly téměř všechny kraje, zemřelo devět lidí, včetně dvou dětí (pětiletého a šestiletého chlapce). Většina z obětí utonula v rozvodněných tocích. Celkové Škody byly vyčísleny na téměř šest miliard korun.
Nejméně osm mrtvých – červen 2020
– Vytrvalé deště provázené někde bouřkami vyvolaly lokální povodně na řadě míst ČR, postižené byly Olomoucký, Pardubický nebo Zlínský kraj. Už v neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se dosud pohřešuje, o týden později našli po bouřce v kaluži vody v Kojicích na Pardubicku utonulého muže. V sobotu zemřel v rozvodněné řece Osoblaha na Bruntálsku muž, ženské tělo, jež svědci ve vodě také zahlédli, se zatím nenašlo. V neděli zemřela dívka z nafukovacího člunu, který se převrátil na rozvodněné Morávce na Frýdecko-Místecku, také o víkendu pak v rozvodněném potoce v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul starší muž. Při sjíždění Vsetínské Bečvy se v pondělí pod splavem v Hovězí na Vsetínsku převrhla kanoe se dvěma muži, jeden na následky utonutí zemřel v pondělí, druhý dnes. V noci na dnešek zemřel další vodák, který se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku.
Včera druhý, dnes už jen první povodňový stupeň na Rožnovské Bečvě. Cyklostezka pod mostem u Hrachovce ale z preventivních důvodů zůstává zavřená. Úsek je při zvýšené hladině pravidelně problematický. #Bečva pic.twitter.com/25Z9NoR0bz
— Helena Ondřejová (@Ondrejova_CT) June 21, 2020
Sedm mrtvých – srpen 2010
– Po vydatných deštích zasáhly povodně sever Čech, zejména Liberecko a Děčínsko. Zahynulo sedm lidí, škody přesáhly deset miliard korun
Šest mrtvých – červenec 1998
– Mohutné přívalové deště způsobily záplavy v okresech Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Zaplaveno bylo na tři desítky obcí, zemřelo šest lidí.
Šest mrtvých – květen až červen 2010
– ČR postihly ve dvou vlnách záplavy, první přišla vlivem silných dešťů v polovině května, další pak začátkem června. Nejvíce byla postižena Morava a severní Čechy. Záplavy si vyžádaly šest životů, škody byly zhruba pět miliard korun.
Dva mrtví – březen 2000
– Tající sníh a vydatné srážky výrazně zvedly hladiny řek téměř na celém území republiky, nejhorší situace byla na severu Čech a Moravy. Zahynuli dva lidé, škody dosáhly zhruba 2,5 miliardy korun.
Dva mrtví – červenec 2002
– Po silných přívalových deštích postihly záplavy část Blanenska i sousedního Žďárska. Zahynuly dvě ženy, škody dosáhly 150 milionů korun.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: HZS Pardubický kraj
23.6.2020 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy