13.9.2015 0.55, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Liberec pozemky u Veseckého rybníka na Povodí Labe nepřevede
Liberec nepřevede na Povodí Labe Vesecký rybník ani okolní pozemky. Revitalizaci území chce město zajistit samo. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).
Pro rybník loni od konce srpna platil skoro dva měsíce druhý povodňový stupeň kvůli narušené hrázi. Prosakovala přes ní voda a hrozilo protržení hráze. Protože rybník nemá funkční výpustní zařízení, voda se z něj musela přečerpávat čerpadly. Průsakům vody nakonec zamezila provizorní oprava, kdy se uvnitř hráze vytvořila pomocí plechové stěny další hráz. Povodí Labe na to chtělo navázat komplexní opravou hráze spojenou s vyčištěním rybníka, na výšku v něm je asi metr bahna. Patří mu ale jen hráz, zbytek je města. Státní podnik proto usiloval o převod pozemků, aby mohl na opravu za desítky milionů korun získat dotaci. Minulé vedení města převod podporovalo, současné od toho ustoupilo.
„Máme s tím dlouhodobé plány, chceme zlepšit rekreační potenciál celého území,“ uvedl Korytář. Vybudování rekreačního areálu už magistrát v minulosti plánoval, ze záměru však před lety sešlo. V okolí rybníka jsou desítky chatek a zahrádek. Je také oblíbeným místem procházek a výletů, v jeho blízkosti jsou sídliště Rochlice, Doubí a Vesec. Nachází se ve Veseckém údolí, kolem něj vede naučná stezka.
Město podle Korytáře začalo jednat s Povodím Labe, aby na něj převedlo hráz. Obnovu rybníka chce totiž také zaplatit z dotace. Jen na její získání se ale podle Korytáře vázat nebudou. „Revitalizace okolí jde dělat i bez dotace, někdy i poměrně nízkonákladové záležitosti podstatně zlepší rekreační využití území. Budeme postupovat v krocích, myslím do roka dvou by Liberečané mohli vidět první změny,“ dodal.
Vesecký rybník známý také pod názvem Tajch byl využíván od roku 1900 pro potřeby textilní továrny, tomuto účelu přestal sloužit před 20 lety. Poslední větší oprava hráze druhé největší vodní plochy na území Liberce se datuje rokem 1996. Tehdy se po povodních vybudoval nový přeliv, opravilo se odpadní koryto a zvýšila se hráz v levé části.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
13.9.2015 0.55, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě