8.6.2016 15.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Liberecký kraj dá 6,5 milionu korun obcím postiženým těžbou v Polsku
Liberecký kraj rozdělil prvních 6,5 milionu korun obcím postiženým těžbou uhlí v polském dolu Turów. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že peníze jsou určené na přípravu projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele dotčených obcí.
Kraj podpořil projekty z Hrádku nad Nisou, Chrastavy a tři z Frýdlantu. Novináře o tom informoval hejtmanův náměstek pro životní prostředí Josef Jadrný. Kraj má podle něj na podporu takových projektů připraveno celkem deset milionů. V blízkosti česko-polské hranice se v minulosti vlivem čerpání důlních vod radikálně snížila hladina podzemní vody. „Ovlivnění českého území těžební činností v dole Turów se netýká pouze poklesů hladiny podzemní vody, ale celého vodního režimu, a to včetně poklesu průtoku některých povrchových toků,“ vysvětlil podstatu problému Jadrný. Kraj se proto rozhodl podpořit přípravu projektů, které mají zajistit hlavně zásobování pitnou vodou.
Projekty počítají s dobudováním vodovodů ve Václavicích u Hrádku nad Nisou a do Horního Vítkova u Chrastavy, na vodovod by měly napojit také obyvatele Bulovky a Dětřichova na Frýdlantsku a posílit stávající vodovodní síť ve Frýdlantském výběžku. Dohromady jde podle Jadrného o akce za 230 milionů korun. Projekty budou připraveny do fáze územního řízení, nikoli stavebního povolení, protože zatím není jasné, jak bude financována jejich realizace. O tom chtějí podle hejtmana Martina Půty jednat zástupci kraje na ministerstvech životního prostředí a zemědělství.
Hnědouhelný důl Turów u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit do roku 2044 a počítá s rozšířením dolu podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. To je jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území. Problematické je zejména plánované prohloubení o 80 metrů pod úroveň hladiny moře, což by Frýdlantsko a oblast Hrádku a Chrastavy mohlo připravit o zdroje pitné vody. Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH. Obce ani kraj na to ale nemají peníze.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
8.6.2016 15.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace
Novým manažerem plzeňského pivovaru se stal Václav Šimek
Akt. 15.1.2025 10.42Rubrika: Nápoje a voda v potravinách