10.2.2023 11.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Liberečtí hygienici nezvykle kontrolovali kvalitu vody v zimě, na popud otužilců
Hygienici netradičně kontrolovali kvalitu vody na Lesním koupališti v Liberci i v zime. Na nezvyklé oranžové zabarvení vody je před týdnem upozornili otužilci. Podle výsledků testů byly ve vodě v hojném počtu mikroskopické řasy zlativky. Riziko zdravotních obtíží je ale nízké. V tiskové zprávě o tom dnes informovala krajská ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Jarmila Petříčková. Obvykle hygienici vodu v koupališti testují jen v letním období.
Řasy zlativky (dinobryon) se častěji objevují právě v chladnějším období a obecně je jejich výskyt spojován s čistějšími rezervoáry. „Případy zdravotních potíží po koupání ve vodě s výskytem řas zlativek nejsou známy, nicméně nadšení otužilci mohou pozorovat na kůži slabý slizký povlak, případně mohou identifikovat zápach po rybině,“ uvedla Petříčková. „Vzhledem k doporučené době strávené v chladné vodě do tří minut a k obecnému doporučení, že otužování je vhodné pro zdravé jedince a naopak není doporučováno osobám s kardiovaskulárními problémy a pacientům trpícím vysokým krevním tlakem, hodnotíme riziko zdravotních potíží jako nízké,“ dodala.
Hygienici znovu navštívili Lesní koupaliště v Lidových sadech na okraji města i tento týden. Teplota vody byla 2,4 stupně Celsia a oranžová barva nebyla již příliš zřetelná. Příčinou mohla být podle hygieniků silná vrstva ledu, nebo skutečnost, že se kolonie zlativek přesunuly do nižších vrstev koupaliště.
Vodních nádrží oblíbených mezi otužilci je v Libereckém kraji více. Patří mezi ně Vesecký rybník v Liberci, jablonecká přehrada Mšeno, řeka Jizera v Semilech, koupaliště v Dubici v České Lípě nebo vodní nádrž Naděje u Cvikova. Mezi oblíbená se řadila i liberecká přehrada Harcov, která je ale nyní kvůli rekonstrukci vypuštěná.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Vlastní tvorba
–10.2.2023 11.32, Rubrika: Čistota vody a rekreace