11.4.2018 6.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Lidé přivítají ptačí zpěv napříč Českem
Vítání ptačího zpěvu, tradiční jarní akce České společnosti ornitologické (ČSO), letos proběhne od dubna do začátku června na více než 120 místech Česka. Informovala o tom hlavní koordinátorka Vítání ptačího zpěvu Gabriela Dobruská z ČSO.
Milovníci ptactva a přírody tak budou mít podle Dobruské příležitost oslavit příchod jara a návrat tažných ptáků vycházkami do přírody v doprovodu zkušených ornitologů. Lidé se mohou těšit nejen na informace o ptácích a možnostech jejich ochrany, ale na mnoha místech proběhnou například ukázky kroužkování ptáků, výstavky ptačích budek nebo soutěže pro děti. Podrobný seznam všech akcí najdou zájemci na webu České společnosti ornitologické.
Vítání ptačího zpěvu pořádané ČSO je u nás největší akcí svého druhu. Na některých místech se vycházek do jarní přírody zúčastní i desítky zájemců. „Vítání ptačího zpěvu patří mezi naše nejoblíbenější akce i přes to, že na některé vycházky se vstává opravdu velmi brzy. Například v Mělníce, v Křižanech nebo v Havlíčkově Brodě si lidé budou moci vychutnat ptačí zpěv už za úsvitu. Na jiných místech, jako například ve středočeských Světicích nebo v Zelenči, je ale sraz naplánovaný až na odpoledne a vybere si tak opravdu každý, “ uvádí Dobruská.
Vedle samotné oslavy ptačího zpěvu, který neodmyslitelně doprovází jarní probouzení přírody, se zájemci mohou těšit i na ukázky odchytu ptáků a kroužkování, které si pro ně někteří organizátoři připravili. Na vybraných místech je připraven i doprovodný program pro děti. Nebudou chybět ani důležité informace o možnostech ochrany ptáků a Ptákovi roku 2018, sýčkovi obecném. V Olomouci proběhne také speciální Vítání ptačího zpěvu pro nevidomé. Fanoušci Josefovských luk mohou přijít přivítat jaro a ptačí zpěv přímo do ptačího parku ČSO. Zde se mohou těšit nejen na pozorování ptactva, ale také na divoké koně z Exmooru. Ti ochranářům pomáhají udržovat prostředí, které vyhovuje ohroženým lučním ptákům.
„Uspořádat takové množství akcí po celé republice by nebylo možné bez pomoci mnoha desítek dobrovolníků. Jen díky jejich obětavé práci je Vítání ptačího zpěvu tolik oblíbenou a stále navštěvovanější událostí. Všem dobrovolníkům proto patří velký dík,“ zdůrazňuje Dobruská.
Seznam všech akcí Vítání ptačího zpěvu 2018: http://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vitani-ptaciho-zpevu-2018/
Vítání ptačího zpěvu navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992. Na stovce míst v republice připravujeme vycházky do probouzející se jarní přírody, leckde doplněné o ukázky kroužkování, výstavky ptačích budek a jinou propagaci ochrany ptáků. Hlavním termínem je první květnový víkend, některé akce se ale konají i v dřívějším nebo naopak pozdějším termínu.
Naše voda, foto (vítání ptačího zpěvu 2017) ČSO, autor K. Máslová
11.4.2018 6.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy