21.8.2013 9.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Lidem v Uherském Hradišti vadí prach při stavbě protipovodňových bariér
Slunečné počasí uplynulých týdnů nepřeje jen provozovatelům koupališť, ale také dělníkům, kteří staví protipovodňová opatření v Uherském Hradišti a Starém Městě. Jak ale uvádí zlínská mutace deníku.cz, tamním občanům vadí prach doprovázející stavební práce.
Harmonogram prací se zatím daří dodržet, v Uherském Hradišti ale museli zástupci města řešit i kritické připomínky související se stavbou. Zdaleka však ne všichni nadávají. „Chodím do Rybáren za dcerou a je pravda, že v těchto dnech tam chvílemi není pro prach téměř ani vidět. To se ale v případě tak náročné stavby dalo očekávat. Myslím, že stojí za to vydržet stavební ruch a prach, výsledek je přece důležitější než nějaká negativa, která se vždy při podobných stavbách objeví,“ konstatoval Josef Kristýnek z Uherského Hradiště.
V souvislosti s aktuálními pracemi na protipovodňových opatřeních se na hradišťské radnici objevilo několik stížností a podnětů od obyvatel města. „Stížnost se týkala vysoké prašnosti v blízkosti staveb. Předali jsme ji investorovi a dodavateli stavby. Tento podnět se řeší téměř na každém kontrolním dnu, naposledy se tak stalo 6. srpna. Investor musí cesty a staveniště, konkrétně parkoviště stavebních strojů na Zerzavici, kropit a čistit,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.
Další podnět se týkal žádosti o zřízení proluky v protipovodňové zdi ve Štěpnicích. Návrh zástupci města projednali s investorem a následně zamítli. Pracovníci radnice navrhli jiné řešení, jak zpřístupnit hráz v lokalitě u restaurace Masáro tak, aby nemuselo dojít k narušení celistvosti a účinnosti zdi. Jiný podnět poukazoval na narušení kořenových systémů několika jerlínů ve Štěpnicích. „Vyřešili jsme ho částečným odsunutím zdi co nejblíže k tamní cestě. Nejednalo se ale o stížnost. Na tuto skutečnost poukázali pracovníci odboru životního prostředí a definitivně bude dořešený po dokončení zídky a potřebných zkouškách,“ vysvětlil starosta Květoslav Tichavský.
Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková podotkla, že práce na 24 stavebních objektech jsou zhruba v polovině. „Díky aktuálnímu počasí se podařilo při stavbách dohnat jarní zpoždění prací. Dodavatelské firmy už proinvestovaly celkem 85 milionů korun,“ informovala Gabriela Tomíčková. Na levém břehu Moravy už stojí kompletní zemní sypané hráze podél tamní čistírny odpadních vod, v blízkosti hradišťského gymnázia a podél průmyslového areálu. „Na pravém břehu je již hotova ochranná hráz u Rybáren,“ dodala Tomíčková.
Aktuálně řemeslníci pracují na přeložení koryta potoka Salaška. Práce sice běží podle harmonogramu, stavební činnost ale komplikuje mimořádně velká prašnost. „Ta je vlivem extrémního počasí vyšší než obvykle. Stavbaři se jí snaží zabránit kropením a čištěním cest. U nových betonových zdí je při vysokých teplotách nutné neustálé vlhčení povrchu,“ podotkla Tomíčková.
S aktuálním výsledkem prací je spokojený i člen hradišťského krizového štábu Jiří Barouš. „Díky stávajícím pracím na výstavbě bariér je proti stoleté vodě efektivně ochráněno centrum Uherského Hradiště i Rybárny. Tyto zábrany však neznamenají ochranu před velkou vodou pro celou aglomeraci,“ varuje Barouš. Tvrdí, že bezpečnost pro okolí Uherského Hradiště zajistí až druhá etapa prací, která prozatím existuje jen v plánech. „Zatím se o této další etapě spíše jen mluví, než aby bylo v této chvíli reálné ji provést. Věřím ale, že se najdou peníze na její provedení,“ dodal Barouš. V rámci další etapy by mělo dojít například na vytvoření hrází u Kunovského lesa. „Pak by se mělo také pracovat na ohrázování Kunovic, zejména na levém břehu Olšavy v Kunovicích a na stavbě příčných hrází přes kunovické údolí, které by před povodní ochránily kromě jiného i příměstskou část Sady,“ vysvětlil Barouš.
Protipovodňovou ochranu Uherského Hradiště a Starého Města zajistí v první etapě stavby za 222 milionů korun. Z toho 167 milionů uhradí Ministerstvo zemědělství ČR. „Vznikne tak kombinace zemních valů, zdí či obtoků, které postupně rostou na obou březích řeky Moravy a potoka Salaška,“ konstatoval generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Kapacita koryta řeky Moravy se tak po výstavbě protipovodňových bariér zvýší až na 818 metrů krychlových vody za vteřinu.
Zdroj: www.denik.cz
21.8.2013 9.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla