7.12.2012 12.12, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Lidi na Vysočině ochrání protipovodňový val, pomoci by měli i zemědělci
Obyvatele Dolní Jablonné u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku by už neměla ohrožovat velká voda z polí. Podle údajů severu denik.cz tomu zabrání ochranný val s příkopem za více než tři miliony korun, jehož podstatná část již byla dokončena.
„Součástí valu je i příkop určený k odchytu povrchové vody, který ji odvede bezpečně mimo obec. Val povede pravou stranou obce směrem od Věžnice. Z levé strany povede travnatý pás,“ popsal stavbu přibyslavský místostarosta, Martin Kamarád.
Další část stavby za více než čtyři miliony korun bude pokračovat příští rok na jaře. Stavbu ale neřídí ani neplatí město Přibyslav. Autorem opatření je pozemkový úřad, který zajistil projekt, a stavbu bude financovat z peněz EU a státního rozpočtu. Město bude na celé akci spolupracovat. Například tím, že nechalo zhotovit projekt na rekonstrukci několika cest, které jsou součástí protipovodňového opatření. Jedná se třeba o cestu z Dolní Jablonné do Dvorku, jejíž rekonstrukci ale opět nebude platit město, nýbrž Pozemkový úřad. Rekonstrukce této cesty ale bude trvat déle, než samotné dokončení protipovodňového valu, končit by měla zřejmě až v roce 2014.
Jak zdůraznil Kamarád, Dolní Jablonná je jednou z několika problémových obcí, kde obyvatelé v doběpřívalových dešťů hledí s obavou k obloze. Dalšími jsou i Poříčí, Hřiště, Česká Jablonná, Dobrá a v poslední době také Keřkov. V těchto obcích je problematické provádět jakékoliv speciální stavební zásahy, neboť tam voda stéká pravidelně z okolních polí, jako je tomu například v Poříčí, i když tam se v poslední době podařilo s tamním zemědělským družstvem Olešenka domluvit na změně osevního plánu.
Podle přibyslavské radnice je třeba jednat i s dalšími zemědělci na potřebných pozemkových úpravách a dohodnout se s nimi také na osevních plánech. Bezpečnější menší a členitější plochy totiž zemědělci mnohdy nahrazují obrovskými jednolitými celky, z nichž voda po sklizni stéká do obcí bez jakýchkoliv problémů. Roli hraje i skutečnost, že někteří zemědělci pracují na půdě jen pronajaté a nemají k ní patřičný vztah.
Jestli se přístup zemědělcůnezmění, pak jakékoliv stavební úpravy v dotčených obcích budou za pár let splachy z polí zničeny. Zemědělci se ale brání tím, že počasí posledních let je nevyzptytatelné a prudké deště se vyskytují daleko častěji, než tomu v minulosti bývalo.
Zdroj: www.denik.cz
7.12.2012 12.12, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině