18.10.2013 8.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Life Sciences Film festival vyhlásil vítězné dokumenty roku 2013
Hlavní cenu LSFF (Life Sciences Film festival) pro rok 2013 si odnesli nizozemští tvůrci zahajovacího snímku festivalu DNA: Sny a realita. Informoval o tom mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Josef Beránek.
Porotu nejvíce zaujalo zvolené téma, které reflektuje dnešní realitu vědeckého výzkumu i převratných možností v genomice a sekvenování. „Zatímco zmapování prvního lidského genomu stálo západní země 3 miliardy dolarů z veřejných zdrojů. Dnes stojí mapa genomu tisíc dolarů. Nárůst efektivity tohoto obou je mnohem rychlejší než dynamika rozvoje IT technologií,“ komentoval vítězný snímek přední český expert na biotechnologie Jaroslav Petr. „Dokument o BGI, Pekingském genomickém institutu, je toho dokladem. Cením si ho však i proto, že se nespokojuje jen s popisem tohoto gigantického podniku, ale kombinací úhlů pohledů staví práci těchto vědců do širšího kontextu a staví diváka před otázky, na které si musí hledat odpověď.“
Vedle hlavní festivalové ceny a ocenění Ministerstva zemědělství, vybírali nejlepší dokumenty zástupci šesti fakult a svého vítěze vyhlásila i studentská porota. Vítězné snímky byly vyhlášeny v podvečer ve středu 16. října v prostorách Klubu C ČZU, kde si ocenění za svou tvorbu převzali tvůrci devíti dokumentů. Zástupci z řad studentů zvolili jako nejlepší dokument festivalu kanadsko-francouzský snímek nabízející fascinující exkurzi do světa pavouků Super Spider.
Množství témat rezonujících ve festivalovém programu reflektují ceny, které rozdávali zástupci jednotlivých fakult. Cenu děkana Fakulty Agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů si odnesl snímek českého režiséra Martina Slunéčka Globální konina, který se zaměřil na problematiku koňského masa. Děkan Provozně ekonomické fakulty vyzdvihl francouzsko-německý dokument Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě. Jak název napovídá, tvůrci se soustředili na odhalení praktik privátních společností při správě vodních zdrojů.
Věrný obraz současného nedokonalého pojetí rozvojové pomoci zemím třetího světa, které ve svém filmu Sladký jed předložil režisér Petr Heller, vyneslo autorům ocenění děkana Fakulty tropického zemědělství. Cenu děkana Technické fakulty obdrželi nizozemští tvůrci snímku Proti světlu: budoucnost s čistou technologií, kteří přestavili možnosti, jež nabízí mezioborové propojování nových technologií. Dokument Muž, který sází stromy zvítězil u zástupců Fakulty lesnické a dřevařské a český režisér Michal Gálik si tak odnesl cenu děkana této fakulty. Propojením mimořádně inovativního využití filmařských technik s výsledky nejnovějších botanických výzkumů zaujali autoři kanadského dokumentu Vychytralé rostliny a vysloužili si tím Cenu děkana Fakulty životního prostředí.
LSFF organizuje ČZU společně s o.s. Harvest Films. Festival probíhá na ČZU letos již po čtvrté. Od zkušebního nultého ročníku každoročně v říjnu představí více než stovku dokumentů, které doprovází desítky besed s vědci i filmaři, prezentací, výstav, ochutnávek a koncertů.Letos proběhl festival od pondělí 14. října do pátku 18. října a představuje na 120 dokumentárních filmů z 26 zemí světa. Ve svém konceptu unikátní akce propojuje nejnovější domácí i světové dokumenty se zázemím a celým vědeckým arzenálem ČZU.
Další informace včetně programu a katalogu filmů naleznete na www.lsff.cz. Aktuality na https://www.facebook.com/lifesciencesfilmfestival#
Naše voda, foto ČZU
18.10.2013 8.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony