30.4.2024 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Likvidujme jen nejzávažnější invazní druhy rostlin, doporučují odborníci
Plošně zakázané by měly být pouze ty invazní nepůvodní druhy rostlin, které jsou svým šířením nebezpečné ať už z hlediska zdravotních rizik nebo velmi významných dopadů na naši přírodu. Jde zejména o rostliny uvedené na seznamu invazních druhů celé Evropské unie (např. bolševník, pajasan, klejcha).
Další druhy by bylo možné využít jen v určitých typech výsadby, třeba v intravilánu. Současně jen nutné posílit osvětu směrem k zahradnické a laické veřejnosti, shodují se v závěrech řešitelé dvouletého projektu Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy, který díky podpoře z Norských fondů umožnil hledat kompromisní řešení problému rostlinných invazí napříč odbornou komunitou. Invazní druhy organismů jsou jedním z hlavních faktorů ohrožujících biodiverzitu v globálním měřítku.
Díky projektu Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a jejích partnerů se setkali zahradníci, školkaři, zahradní a krajinní architekti a studenti zahradnických škol s vědci z různých institucí a u kulatých stolů diskutovali, jak nejlépe řešit problematiku šíření invazních druhů ze zahrad. Velké množství dnes invazních druhů rostlin jsou původně pěstované okrasné rostliny, které zplaněly a začaly se nekontrolovatelně šířit. Z pohledu množství pěstovaných rostlin v zahradách jde o velmi malé procento druhů. Hlavními parametry pro hodnocení invazního šíření jsou dopady na původní společenstva, ekosystémové služby, ekonomiku či veřejné zdraví.
Plošný zákaz by se měl týkat druhů z unijního seznamu, jako je bolševník, pajasan či klejicha, a druhů velmi intenzivně se šířících, jako jsou křídlatky či javor jasanolistý. U dalších invazních druhů je navrhován tzv. stratifikovaný přístup, tedy možnost využití pouze v určitém typu výsadby. Příkladem může být využití akátu či mediteránních druhů v intravilánu měst. U ostatních zplaňujících druhů, je vhodná opatrnost při pěstování zejména v kontaktu s volnou krajinou, kam se druhy mohou šířit.
Základní pravidla, na kterých panovala shoda, stanovili účastníci workshopů, které se konaly v Praze a Brně v průběhu dubna 2024 za účasti odborníků z ČZU, Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Botanického ústavu AV ČR, Botanické zahrady a arboreta Mendelovy university a Coventry University z Velké Británie. Zahradnická komunita byla zastoupena několika předními zahradními architekty, Svazem zakládání a údržby zeleně, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, zástupci Svazu školkařů ČR a studenty středních zahradnických škol. „Diskutující se také shodli na důležitosti předávání aktuálních informací od odborníků směrem k zahradnické odborné i laické veřejnosti, využívání různých médií pro sdělování informací a zahrnutí problematiky invazního chování rostlin do výukových programů středních a vysokých zahradnických škol. Často bylo také zmiňováno, že navrhovaná řešení by měla mít doporučující charakter,“ uvedla řešitelka projektu Kateřina Berchová Bímová.
Řešitelé informace získané z workshopů využijí při tvorbě materiálů pro zahradníky, školy a širokou veřejnost. Projekt Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy financoval program „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ (Rago) Norských fondů 2014–2021.
Zdroj a foto: ČZU
30.4.2024 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy