11.11.2016 10.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Maso ryb z intenzivních chovů neobsahuje kontaminanty
Z hlediska obsahu pozůstatků chemických látek v masu ryb z volné přírody a ryb chovaných intenzivním způsobem v takzvaných farmových chovech není žádný rozdíl. Vyplývá to z výsledků testů masa lososů, které ve vysílání Českého rozhlasu prezentovalo sdružení dTest.
Na rozdíl od přírody probíhá produkce ryb ve farmových chovech řízeně, ve vysokých koncentracích, ale přesto s určitým ohledem na prostorové potřeby ryb. Tím roste riziko přenosu parazitů mezi chovanými rybami, například vodních vší, a s tím musí provozovatelé farem bojovat obdobně, jako je chemické ošetřování rostlin na polích. V případě mořských farem navíc údajně hrozí u intenzivních chovů riziko kontaminace prostřednictvím mořské vody, do níž se dostávají chemické látky z pevniny.
D Test proto nechal analyzovat všechny pesticidy, které by se mohly v tuku ryb potenciálně ukládat. „Nechali jsme analyzovat ty nejzrádnější a nejnebezpečnější kontaminanty, které by také mohly být v tom rybím tuku uloženy, a zajímala nás situace z pohledu obsahu těžkých kovů. No, a můžu všechny uklidnit, že jsme v žádném ze vzorků nenašli chemické látky, ani v podstatě desetinách maximálních přípustných limitů. Takže dá se říct, že z analytického hlediska ty vzorky byly čisté,“ uvedl k výsledkům rozborů redaktor dTestu Jan Maryška.
Testováno bylo přitom 10 vzorků masa lososů, z toho 9 z norských farem a jeden ze skotské farmy, z oblastí, kde by mělo být riziko kontaminace největší.
Naše voda podle ČRO 2, ilustrační foto Naše voda – intenzivní chov ryb (pstruh)
11.11.2016 10.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě