29.10.2013 9.13, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Máte lukrativní pozemek a nechcete se ho zbavit? Prodejte jen právo stavby
Protože nově vznikající stavby již nebudou samostatnou věcí, ale součástí pozemku, nebude možné jen tak začít stavět na cizím. Informuje o tom deník Mladá fronta DNES v souvislosti s blížící se platností nového občanského zákoníku.
Stavba by nepatřila tomu, kdo ji postavil, ale zhodnocovala by pozemek pro jeho vlastníka. Obecně tedy platí, že po 1. lednu 2014 by měl stavebník stavět budovu na vlastním pozemku. Tento princip lze nicméně prolomit zřízením tzv. práva stavby, které umožňuje stavebníkovi postavit a po určitou dobu také vlastnit stavbu na cizím pozemku, respektive na právu stavby. Právo stavby na pozemku vznikne nejčastěji na základě smlouvy a bude zapsáno v katastru nemovitostí. Vzniknout může i rozhodnutím soudu nebo vydržením. Právo stavby se zapisuje do katastru nemovitostí.
Protože vlastníkem pozemku a stavby má být nakonec stejná osoba, lze zřídit právo stavby jen na dobu určitou, a to maximálně na 99 let, obvykle však na dobu kratší, která bude odpovídat návratnosti investice do stavby. Po dobu trvání práva stavby je stavebník vlastníkem stavby, kterou postaví, provozuje a vydělává na ní. Stavebník má povinnost udržovat stavbu v dobrém stavu, smlouva může stavebníku uložit, aby stavbu provedl do určité doby.
Po skončení práva stavby se stavba stane součástí pozemku a připadne tak do vlastnictví majitele pozemku, nedohodnou-li se strany jinak, třeba na prodeji pozemku nebo na zřízení nového práva stavby. Stavebníku náleží při zániku práva stavby polovina aktuální tržní ceny stavby, pokud si strany nesjednají jinou úplatu. Možné bude sjednat i to, že právo stavby potrvá celých 99 let a pak stavba připadne majiteli pozemku bezplatně.
Právo stavby si nejlépe představíme jako fiktivní pozemek, s nímž lze právně nakládat namísto se skutečným pozemkem. Zákoník považuje právo stavby za nemovitou věc. Právo stavby můžeme prodat, koupit, pronajmout, či dokonce dát do zástavy třeba pro získání úvěru. Platí se z něj daň z nemovitosti a lze na něm postavit stavbu, která se stane součástí práva stavby (jinak by se stala součástí pozemku). Díky právu stavby si může vlastník pozemku nechat pozemek a prodat na určitou dobu jen právo stavby. Právo stavby je známé z naší minulosti i ze zahraničí a jeho využití vede k ekonomickému rozvoji, neboť umožňuje investovat na lukrativních pozemcích, které jejich vlastníci nechtějí z různých důvodů prodat.
Zdroj: Mladá fronta DNES, ilustrační foto Naše voda
29.10.2013 9.13, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace