13.12.2024 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, PR Članky
Memorandum jako výstup z Děčínského dialogu o vodě
Jako apel na odbornou i laickou veřejnost bylo na letošním Děčínském dialogu o vodě zformulováno memorandum, jehož znění si můžete přečíst níže:
Memorandum pro pomoc přechodu od zelené k modro-zelené
V Děčíně, 12. 12. 2024
Vážení zástupci strategických i politických sfér, vážená veřejnosti,
projevy klimatických změn sílí a houstnou, přitom osvěta o problematice vody, spolupráce dotčených orgánů, organizací, municipalit a zákonodárných orgánů, mají velké rezervy. Na to doplácí celé systémy, příroda i veřejnost. My, účastníci 11. Děčínského dialogu o vodě tímto považujeme za důležité na nové možnosti upozornit odbornou i širokou veřejnost, tuzemské a evropské instituce včetně Evropského parlamentu a Evropské Komise s aktualizovaným managementem.
důvod MEMORANDA – nastíněn na 11. Děčínském dialogu o vodě – ANALÝZA
Extrémním jevům počasí negativně napomáhá lidská činnost výrazně také přetvářením povrchu. Nástroje připomínané předchozím vedením Evropského parlamentu k ochraně občanů i životního prostředí, jištění oborových činností, jsou nepatřičně selektovány a dosavadní podporované projekce čelí akceleraci extrémů počasí tím chaběji.
Řešení hydro-meteorologické problematiky a optimalizace vodních poměrů zaznamenávají dlouhodobou oborovou izolovanost; rozdělené kompetence sledují často protichůdná zadání. Strategie i veřejné mínění podcenily vodní stavby, prestiž vodního hospodářství je nízká. Legislativě chybí komplexní nadhled, zákony lze specificky ohýbat – realita tomu odpovídá.
Fobie proti vodním stavbám brzdí vodní hospodářství, bezpečnost, trpí tím obory i celkové životní prostředí. Přímočaré rušení jezů a přehrad ve stávajícím znění Water Framework Directive EU nerozlišuje rozdíly v charakteristikách jednotlivých úseků vodních toků. Aktuální povodně v Evropě prověřily prosazování téměř výhradně přírodě blízkých opatření – sama nestačí. Vodní stavba – Nové Heřminovy je ikonou zmíněné fobie i nadějí na příští bezpečnost.
Klimatická neutrálnost vodních cest v motivaci členských států EU i v dalších vrcholných strategiích chybí – zamezení komplexního nástroje. Příkladně stávající znění Green Dealu nedostatečně zdůvodňuje potřebu přechodu transportů zboží na infrastrukturu, pomáhající stabilizovat teplotu, souznít s optimalizaci vodních poměrů. Na vodní cesty nehleďme jen s cílem zamezení spalin motorů, ale charakterem vodního útvaru jsou z dopravních cest jedinečné.
Kombinace přírodě blízkých a technických opatření zatím nejsou dostatečně využívány v mnoha účelech (zemědělství, vodní hospodářství, doprava, energetika, bezpečnost aj.).
Chyby z minula jsou opakovány ve značné setrvačnosti, zpomalují potřebnou katarzi.
Zelené je potřeba pomoct modrou – tedy ne jen zeleně, ale modro-zeleně.
Za subjekty a program 11. Děčínského dialogu o vodě a za spolupráce pro vodní poměry –
-My vodě, voda nám!
Ing. Petr Vít, přeseda
Zdroj a grafika: Spolek Aquarius-Vodnář, SAV
13.12.2024 16.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, PR ČlankyAktuality
Město Náchod získalo do svého vlastnictví vrty minerálky IDA I a IDA II
Akt. 14.12.2024 10.52Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony
V Ostravě končí rozsáhlá rekonstrukce vodovodu a kanalizace
Akt. 13.12.2024 16.01Rubrika: Vodovody a kanalizace