26.7.2012 16.55, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Město Jaroměř má za 147 milionů korun ochranu před stoletou vodou
V Jaroměři na Královéhradecku dnes proběhlo slavnostní představení dokončené komplexní protipovodňové ochrany města. Informovala o tom Vladimíra Baťková ze stavební společnosti BAK.
Ochrana podle ní spočívá především ve vybudování zemních hrází, železobetonových zdí, mobilních stěn a také v rekonstrukci stavidlového jezu. Téměř tři roky trvající stavba protipovodňových opatření, kterou koordinovalo Povodí Labe, si vyžádala bezmála 147 milionů korun. Jejím cílem bylo zvýšení ochrany Jaroměře před účinky povodňových průtoků do úrovně stoleté vody, přičemž původní míra ochrany města byla pouze před dvouletými, resp. pětiletými záplavami. V celém povodí horního Labe se v posledních 10 letech do protipovodňové ochrany investovalo cca 390 milionů korun.
„Jsem velmi rád že, díky dokončené protipovodňové ochraně Jaroměře, do které se investovalo takřka 147 milionů korun, se zde už nebude opakovat situace z povodně v roce 2000, kdy zde velká voda napáchala extrémn íškody,“ uvedl Marián Šebesta, pověřený řízením státního podniku Povodí Labe. Celkové náklady na ochranu Jaroměře před povodněmi se vyšplhaly na 146,7 milionů korun, z toho stavební náklady činily 142,9 milionu korun. Stavba protipovodňových opatření se rozeběhla v prosinci 2009 a skončila na konci minulého měsíce.
„Ministerstvo zemědělství se dlouhodobě snaží naplňovat vládní prioritu, kterou je protipovodňová ochrana obyvatel. Po ničivých povodních před deseti lety začala I. etapa programu Prevence před povodněmi, kdy byly do roku 2007 investovány 4,2 miliardy korun, Ve II. etapě v letech 2007 až 2013 směřuje do ochrany před záplavami přibližně 11,5 miliardy korun. V této etapě mohla – na rozdíl od té první – města a obce navrhovat vlastní protipovodňová opatření. Nyní se připravuje III. Etapa programu pro léta 2014 až 2020, jejíž základní záměr a obsah v červnu projednala vláda,“ řekl Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství. Stavba vznikla na základěpožadavku zabezpečit protipovodňovou ochranu města Jaroměř. Z toho vyplynuly technické, hydrotechnické a hydraulické návrhy, které zajišťují neškodný průchod průtoku při stoleté vodě.
Jako generální dodavatel protipovodňové stavby v Jaroměři působilo „Sdružení – Jaroměř – Protipovodňová opatření“ účastníků BAK stavební společnost, a.s. na pozici vedoucího sdružení, Chládek a Tintěra Pardubice a.s. a D.I.S. spol. s r.o. „Protipovodňovou ochranu Jaroměře zejména zaručují zemní homogenní sypané hráze s šířkou koruny 3 metry a ochranné monolitickéželezobetonové zdi v celkové délce 3214 metrů. Případné povodni také zabrání mobilní bariéry dlouhé 164 metrů. Součástí stavby byla též úprava nekapacitního stavidlového zdymadla na jez s vakovou hradící konstrukcí a výstavba rybího přechodu na tomto jezu,“ upřesnil Jiří Kácovský, ředitel divize vodohospodářských staveb společnosti BAK.
Naše voda
26.7.2012 16.55, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě