27.2.2023 10.35, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony
Město Náchod se stalo vlastníkem známek k minerálce Ida
Město Náchod se stalo vlastníkem ochranných známek k běloveské minerálce Ida. Úřad průmyslového vlastnictví to v tomto týdnu stvrdil zápisem do rejstříku ochranných známek. ČTK to oznámila náchodská radnice. Na koupi ochranných známek za 700.000 korun se město v lednu domluvilo s jejich vlastníkem, náchodskou společností Robot World. Získání ochranných známek na minerálku zapadá do snahy radnice obnovit lázeňství ve městě.
Celkem sedm ochranných známek s označením Ida může město podle radnice plně využívat při obnově lázeňství. „Město Náchod je jediným oprávněným uživatelem vody z vrtů Ida a nikdo jiný tak tuto minerálku nabízet nemůže. Přípravy na zahájení čerpání této oblíbené minerální vody již běží a předpokládáme, že ještě v tomto roce obnovíme provoz prameníku Idy v areálu Velkých lázní,“ uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka (ČSSD).
Ochranné známky byly loni v listopadu součástí dražby objektu zchátralého areálu bývalé stáčírny minerálky v Náchodě. V dražbě s nabídkovou cenou 39 milionů korun uspěla firma Robot World, od níž následně známky získalo město. Součástí transakce byly slovní ochranné známky Běloveská kyselka z pramene IDA, Léčivá voda IDA, Minerální voda IDA, Běloveská kyselka IDA, IDA, Léčivá voda IDA a Minerální voda IDA.
Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) upozornil, že ochranné známky jsou ještě předmětem soudního sporu, v němž bývalý vlastník stáčírny uplatňuje své nároky vůči převodu stáčírny a jejímu novému vlastníkovi. „Co se týká ochranných známek, tak o kladném výsledku nepochybujeme, zápis vlastnictví je pro nás zásadní a věříme, že námitka spornosti bude brzy vyřešena,“ uvedl Birke.
Náchod usiluje o obnovení lázeňství v Bělovsi řadu let. Město pořídilo vlastní vrty minerální vody Běla a Jan a v roce 2019 otevřelo vilu Komenský s pítky minerálky a promenádou v takzvaných Malých lázních. V roce 2020 město u lázeňského areálu postavilo nákladem 33 milionů korun nový most přes Metuji. V roce 2021 město za 39,9 milionu korun koupilo areál Velkých lázní. Loni v březnu radnice začala s obnovou lázeňského parku o rozloze 1,8 hektaru za odhadovaných pět až osm milionů korun. Loni město v areálu lázní také koupilo za deset milionů korun historickou vilu Panzinka.
Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století. Lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Stáčírna minerálky ukončila provoz po krachu společnosti Aqua Ida v prosinci 2000. Lázně následně měnily majitele, snaha města získat je do vlastnictví dlouho končila bez výsledku.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Náchod: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 27.2.2023 10.35, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony