29.3.2023 11.17, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Ministerská skupina zváží, zda lze upravit vyhlášku k zónám záplav na dolním Labi
Pracovní skupina ministerstev životního prostředí a zemědělství posoudí, zda je vhodné upravit vyhlášku k aktivním záplavovým zónám na dolním Labi. ČTK a Českému rozhlasu to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který přijel na návštěvu Ústeckého kraje. Vyhlášku vydá krajský úřad do konce tohoto týdne. Starostové obcí podél dolního toku Labe se obávají, že se poté ztíží život a rozvoj vesnic. Oproti dosud platné aktivní zóně by se nová značně rozšířila. V aktivní zóně záplavových území se nesmí umísťovat, povolovat ani uskutečňovat stavby s výjimkou vodních děl, jimiž se upravuje vodní tok. Nemovitosti v území se nesmí rozšiřovat.
„Musíme vyvažovat veřejné zájmy. Nikdo z nás nechce, aby se v Česku odehrál podobný příběh, jako se odehrál v Turecku, kdy umožnili stavět cokoliv, kdekoliv, jakkoliv, pak přišlo zemětřesení a byly tam desítky tisíc mrtvých lidí. Takovýto příklad je negativní,“ uvedl ministr. Podněty z Ústeckého kraje ohledně aktivních zón jsou dlouhodobé, podle Hladíka je relevantní, aby k této záležitosti vznikla pracovní skupina ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství, která se bude zabývat tím, zda je vhodné vyhlášku nějakým způsobem modifikovat. Pokyny ke vzniku této skupiny už ministr dal.
Povodí Labe poslalo krajskému úřadu návrh vyhlášky, která stanovuje záplavové území včetně aktivní zóny v oblasti s významným povodňovým rizikem ve stokilometrovém úseku Labe.
S hejtmanem Ústeckého kraje Janem Schillerem (ANO) hovořil Hladík na krajském úřadě mimo jiné o stavu příprav čerpání peněz na projekty z operačního fondu spravedlivá transformace. „Velmi dobře je připravený vodíkový projekt ústeckého dopravního podniku, ale potřebovali bychom vyjednat časově vymezenou výjimku, která by umožnila využívat jiný než jen zelený vodík,“ uvedl hejtman. Ústecký kraj slíbil, že prověří, v jakém stadiu jsou projekty určené jako strategické. Pokud se některý z nich nepodaří ani podat, budou prostředky přesunuty do některé tematické výzvy, které bude kraj vypisovat. Půjde zejména o podporu školství a vzdělávání, podnikatelů nebo kreativních odvětví. Ministr také ujistil zástupce kraje o tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu vyjednává s potenciálními zájemci o využití brownfieldu v Prunéřově ke stavbě gigafaktory či jiného obdobného záměru.
Tématem setkání s vedením kraje bylo také vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory a také národní park České Švýcarsko. Právě tam ministr po zastávce na ústecké univerzitě zamíří. S ředitelem správy národního parku Petrem Křížem bude mluvit o bezpečnostních opatřeních a přípravě na turistickou sezonu, zajištění cesty na Pravčickou bránu a dalších záležitostech. Na cestě po území zasaženém nedávným rozsáhlým požárem budou ministra doprovázet i starostové obcí v národním parku a jeho okolí.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 29.3.2023 11.17, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony