1.10.2018 7.20, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
Ministerstva zemědělství a životního prostředí opět bojují o vodu
Souboj o dohled nad zásobami vody, její distribucí a správou se v Česku rozhořel naplno. Poukazují na to Hospodářské noviny (HN). Zatímco ministr životního prostředí Richard Brabec přišel s plánem založit takzvaný vodní úřad, v dokumentu, který mají HN k dispozici, ministerstvo zemědělství tento návrh ostře kritizuje a hájí existenci vlastního vodního odboru.
Brabec na konci srpna, kdy vrcholilo úmorné sucho, přišel se strategií soustředit veškerou pravomoc nad vodou, její cenou a spotřebou úplně novému mezioborovému úřadu. Vzorem je již fungující Energetický regulační úřad, řídící veškeré záležitosti kolem energií. Přestože se dvě zainteresovaná ministerstva tvářila, že o návrhu korektně debatují, praxe je jiná. Na ministerstvu Miroslava Tomana považují navrhovanou instituci za zbytečnou. „Tématem vzniku úřadu pro vodohospodářské regulace se zabývala už minulá vláda. Na základě výsledků nezávislé studie RIA rozhodla o vzniku odboru dozoru a regulace vodárenství na ministerstvu zemědělství, zcela nového orgánu s požadovanými kompetencemi a úkoly,“ stojí v textu, který ministerstvo podle dobře informovaného zdroje chystalo k publikaci, ale kvůli vztahům v koalici od ní ustoupilo.
I dál se dokument opírá o studii RIA, vládního odboru „hodnocení dopadů regulace“. Ta údajně vytvoření nového regulačního úřadu vyhodnotila jako „nesmyslné a velmi rizikové“. Pod vodárenský odbor, vytvořený v roce 2015 pro čtrnáct pracovníků, už spadá 80 procent činností ve vodním hospodářství. Ministerstvo zemědělství se ho nechce vzdát, vyjadřuje údiv, proč vůbec Brabec s nápadem přišel, a útočí na ministra životního prostředí, že chce vyhazovat peníze daňových poplatníků. Materiál, který byl podle zdroje původně schválen samotným ministrem Tomanem, připomíná i to, že nová instituce by měla mít 70 úředníků, z nichž pouze polovina by mohla přejít z jiných úřadů.
Přestože k původu a autorství materiálu se tiskový odbor ministerstva zemědělství odmítl vyjádřit, mluvčí Vojtěch Bílý platnost klíčových pasáží potvrdil: „Je to pravda. Ve studii RIA byla ze všech navrhovaných variant vyhodnocena nejlépe ta, zahrnující posílení role ministerstev zemědělství a financí, která počítala se vznikem odboru dozoru a regulace vodárenství.“ Bílý argumentuje i tím, že pracovníci evropské instituce pro regionální a městskou politiku (DG Regio), kteří posílení regulace v Česku doporučovali, vzali vládní rozhodnutí bez výhrad na vědomí.
Zdroj a plné znění článku: Hospodářské noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.10.2018 7.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Významné zprávy
Aktuality
Ve VÚV TMG proběhla konference k projektu „Centrum Voda“
Akt. 22.11.2024 7.57Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Má douglaska opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
Akt. 22.11.2024 7.55Rubrika: Statistiky a kauzy