11.7.2014 15.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Ministr Brabec otevřel nově opravené povalové chodníky ve Vlčí rokli
Ministr životního prostředí Richard Brabec a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc přibitím posledního prkna otevřeli v pátek 11. července opravené dřevěné chodníky ve Vlčí rokli v Národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály.
Informovala o tom Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva s tím, že chodníky návštěvníky provádějí rašeliništěm, lesními porosty i skalnatými úseky na hranici Adršpašských a Teplických skal. Turisté se tak mohou podívat do míst, která byla kvůli havarijnímu stavu stezky od roku 2012 uzavřena. „Přírodu bychom měli lidem co nejvíce přiblížit. K tomu samozřejmě patří naučné stezky, ptačí pozorovatelny, informační tabule – prostě všechno, co návštěvníkům pomáhá pochopit, proč příroda naši péči potřebuje. Vlčí rokle se řadí mezi nejcennější území této národní přírodní rezervace se zachovalými bezlesými rašeliništi. Jsem tedy rád, že se podařilo na opravu této turistické trasy najít v prostředcích MŽP 1,8 milionu korun a návštěvníci tak teď mohou z nových lávek obdivovat jedinečnost a krásu této přírodní rezervace,“ prozradil ministr Brabec.
Povalové chodníky ve Vlčí rokli jsou cestou, jak lze rozmanitým a místy podmáčeným terénem šetrně prostupovat. Rekonstrukční práce na nich probíhaly od března do června letošního roku. „Opraveny tu byly turistické chodníky v délce 467 m, 13 žebříků, 75 schodů, 5 protierozních přehrážek a 9 lávek přes občasné, při jarních táních vydatné potoky. Veškeré dřevěné konstrukce jsou z modřínového nebo dubového dřeva,“ vypočítává Hana Heinzelová, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
„Chceme návštěvníkům nejen ukázat krásy naší přírody, ale také zabezpečit, aby se v přírodě pohybovali šetrně. Povalové chodníky či žebříky usnadňují průchod, ale zároveň chrání citlivá místa před erozí nebo rozšlapáním. Objeví se tu také informační panely, které budou srozumitelně vysvětlovat, čím je toto území jedinečné. Víme totiž, že účinná ochrana přírody není možná bez pomoci lidí, kteří v dané oblasti žijí, navštěvují ji a mají ji rádi,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Opravu za 1,8 milionu korun financovalo MŽP v rámci projektu „Posílení návštěvnické infrastruktury v chráněných územích ve správě AOPK ČR“. V rámci tohoto projektu bylo pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR schváleno 86 akcí v chráněných krajinných oblastech, národních přírodních rezervacích a národních přírodních památkách v celkové výši zhruba 67 mil. Kč. V současné době již bylo ukončeno 19 akcí – např. Naučná stezka PP Chodovské skály, Oprava schodiště ke skalnímu útvaru pokličky, Oprava povalového chodníku v PR Kokořínský důl, Vybudování turistické infrastruktury (odpočívadla, přístřešky, lavičky, informační panely) v NPR Stránská skála, Oprava vyhlídky v Divokém dole a další. Zbylé akce jsou ve fázi rozpracování.
Naše voda, foto MŽP
11.7.2014 15.04, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla