1.12.2024 12.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Místo suchého poldru chce Liberec u Machnína nádrž, která by sloužila i rekreaci
Místo suchého poldru plánovaného u Machnína Povodím Labe by chtěl Liberec nádrž, která by sloužila nejen k zadržení velké vody, ale také rekreaci. Aby obyvatelé Liberce nemuseli jezdit za koupáním do Jablonce nebo Hrádku nad Nisou, řekl ČTK primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Suchá nádrž se zaplavovaným prostorem až 67 hektarů je jedním z desítek opatření, která by měla obyvatele na podél Lužické Nisy ochránit před povodněmi.
Lužická Nisa je od Jablonce nad Nisou ke státní hranici s Německem tokem s významným povodňovým rizikem. Na přípravě protipovodňových opatření se dohodl Liberecký kraj s Povodím Labe a šesti obcemi a městy včetně Liberce. Nejzásadnějším opatřením je právě suchá nádrž u Andělské Hory, která se významně dotkne liberecké části Machnín. V největší uvažované variantě by mohla podle plánů Povodí Labe zadržet až tři miliony metrů krychlových vody, náklady na její výstavbu se odhadují na 1,5 miliardy korun.
Město Liberec se podle Zámečníka zavázalo, že bude na svém území realizovat dvě desítky opatření, nádrž u Machnína je jen jedním z nich. „Já sám se stavím za to, že by tam mohla vzniknout nádrž, což by si město Liberec a jeho obyvatelé zasloužili. Měli by novou vodní plochu, která by zároveň měla protipovodňový účel, něco jako jablonecká přehrada, byla by to i rekreační oblast,“ dodal Zámečník. S krajem proto vedení města jednalo o možnostech, jak ověřit, jestli je taková myšlenka realizovatelná.
Samotné vybudování poldru by podle primátora nemělo platit město, ale Povodí Labe. „Město se zavázalo, že všechno připraví projektově a že připraví i změny územního plánu,“ řekl Zámečník. Při diskusi v orgánech města ale podle něj došli k závěru, že suchý poldr by měl velký dopad na obyvatele Machnína, a začali zvažovat i jiné možnosti, jako několik menších opatření včetně vodní nádrže, která by zatraktivnila lokalitu. Město s krajem proto chtějí dát zpracovat studii dalších přírodě blízkých protipovodňových opatření nad Machnínem.
Oblast Lužické Nisy byla jednou z těch, kde v roce 2010 napáchaly bleskové povodně největší škody. Velká voda si tehdy v kraji vyžádala pět lidských životů, 130 lidí se zranilo a 2000 jich voda vyhnala z domovů. Vrtulníky policie, armády a záchranné služby tehdy ze zaplavených domů zachraňovaly 160 lidí. Povodeň zasáhla polovinu kraje a zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun, z toho za více než dvě miliardy jen na krajských silnicích a mostech. Povodně postihly oblast i v dalších letech, už ale nebyly tak silné.
Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) uplynulo od velkých povodní 14 let a je třeba s protipovodňovými opatřeními pokročit. „Jinak jenom čekáme na nějakou katastrofu většího rozsahu, než byla teď v září. Prostě je to jenom otázka pravděpodobnosti, kdy se něco podobného odehraje znovu,“ zdůraznil hejtman.
Zdroj: ČTK
1.12.2024 12.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Místo suchého poldru chce Liberec u Machnína nádrž, která by sloužila i rekreaci
Akt. 1.12.2024 12.46Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Anketu Jachtař roku 2024 vyhrála olympionička Kateřina Švíková
Akt. 30.11.2024 15.40Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě