1.6.2016 15.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Mníšek u Prahy a dalších osm obcí začaly odebírat vodu ze Želivky
Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi zprovoznil nový vodovodní přivaděč Baně, který do regionu přivedl pražskou vodu ze Želivky. Informuje o tom zpravodajství ČTK.
Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun. Za poslední desítky let jde v regionu o největší investici po výstavbě rychlostní silnice R4, nyní dálnice D4, řekl při dnešním slavnostním představení stavby starosta Mníšku Petr Digrin. Zatím je podle něj připojeno kolem 10.000 obyvatel. „Kapacita na přivaděči je poměrně velká, asi milion kubíků, a výhledově bychom měli zásobovat nějakých 15.000, možná 20.000 obyvatel,“ uvedl Digrin.
K přivaděči, který nahradil nedostatečné místní zdroje, se v první fázi spolu s Mníškem připojují Jíloviště, Všenory, Černolice, Řitka, Líšnice, Čisovice, Nová Ves pod Pleší a Zahořany. Podle Digrina začal na přelomu dubna a května odebírat pražskou vodu prakticky celý Mníšek, Nová Ves a Čisovice a postupně přitéká i do dalších obcí. Do dvou let by se mohly připojit také Klínec nebo Trnová, kde v poslední době hygienici kvůli zvýšenému množství bakterií zakazovali používat pitnou vodu. „Uvažuje se o tom, jestli by se případně nedala napojit i Malá Hraštice a okolní vesnice,“ uvedl manažer Vodovodů a kanalizací Beroun Jan Kolář.
Podle starostky Čisovic Zuzany Kuthanové (nez.) už místní zdroje nestačily. „Změnilo se především to, že máme dostatek kvalitní pitné vody na desítky let dopředu,“ ocenila. Cena vody se podle ní zatím nebude měnit. Do budoucna je ale otázkou, zda se do ní nepromítne výše investice.
Myšlenka přivést do regionu vodu ze Želivky se zrodila ještě před rokem 1989, první verze projektu začala vznikat kolem roku 2000. Tento přivaděč ale počítal s jiným vedením a týkal se jiného okruhu obcí. „Směřoval jednou větví víc na Řevnicko a konec byl podobný,“ uvedl Digrin. Na projektu se však kolem roku 2002 přestalo pracovat a časem propadlo územní rozhodnutí. Nová verze projektu, s jiným rozsahem i finančními podmínkami, začala vznikat v roce 2008. „Celý investorský svazek obcí se výrazně zvětšil z původních pěti obcí na devět,“ řekl Digrin.
Přivaděč Baně se začal stavět v září 2014 a práce na posledním úseku skončily letos v únoru. Na jeho trase jsou dva vodojemy, a to u vysílače Cukrák a v Řitce. Čerpací stanice jsou na Zbraslavi, mezi Všenory a Černolicemi a u Mníšku. „Problémem byla geologie, protože se nepodařilo třeba provést plánované podvrty pod Strakonickou. U Cukráku se to muselo udělat hornickým způsobem – ražbou,“ řekl ČTK hlavní stavbyvedoucí Dušan Hora ze společnosti Energie – stavební a báňská. Problém byl podle něj také mezi Všenory a Řitkou, kde se kvůli jízdám školního autobusu mohlo pracovat jen o prázdninách.
Nový přivaděč ze Želivky nedávno vybudovaly také obce na Benešovsku, předchozí byl už zkorodovaný. Díky vyšší kapacitě bylo možné připojit i Sedlčany na Příbramsku, které byly dříve odkázány na vlastní zdroje.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (VN Želivka)
1.6.2016 15.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě