30.5.2013 9.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Modrásek bahenní – motýlek, jehož housenka vyrůstá v mraveništi
Zajímavý vývoj má v ČR relativně hojný motýlek Modrásek bahenní (Maculinea nausithous), jak píše facebooková verze portálu Naše voda. Jeho výskyt je například podmíněn rostlinou krvavec toten, která je živnou rostlinou jeho housenek.
Modrásek bahenní obývá vlhké louky, vlhké příkopy a okraje vodních nádrží. Nejčastěji se vyskytuje právě v ČR a dále v jižním Polsku, Německu, ale i na severu Pyrenejského ostrova, v Rumunsku, severovýchodě Turecka, na Kavkazu, ve střední Evropě přes evropské Rusko po střední Sibiř a Altaj. Je to malý motýl, velikost jeho předního křídla je pouhých 17 – 18 mm.
Samice naklade několik vajíček na zmiňovanou živnou rostlinu (krvavec toten), kde se housenky vyživují 2-3 týdny. V jedné květní hlávce přežívá až 6 housenek. Je zajímavé, že housenky při čtvrtém instaru (jak larva roste a několikrát se svléká) vypadávají pod rostlinu, kde ji naleznou mravenci a odnesou do svého mraveniště. Housenka totiž vylučuje takové látky, aby je mravenci považovali za své kukly. V mraveništi housenky přezimují a požírají larvy a kukly mravenců pokud jim nestačí vyživování od mravenců. Zde se i kuklí.
Modrásek bahenní není zatím v ČR ohrožen, ovšem v jiných zemích se jeho počet rapidně snižuje, hlavně díky úpravám vodních režimů a odvodňováním luk. Nepřežije například na loukách, na kterých se provádí druhá seč od začátku července do začátku září. V té době létají dospělí modráskové a kladou vajíčka. Ochrana Modráska bahenního patří k povinnostem země při ochraně přírodního dědictví celé Evropy.
Zdroj: Facebook Naše voda
30.5.2013 9.51, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství