30.9.2018 0.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Z moravskoslezských nádrží měly nejhorší vodu Brušperk a Baška
Problematická kvalita vody v přírodních koupalištích v Moravskoslezském kraji byla v letošní sezoně hlavně v nádržích na Frýdecko-Místecku. Dlouhotrvající teplé počasí výrazně ovlivnilo kvalitu vody zejména v nádržích Baška, Brušperk a Olešná na Frýdecko-Místecku, ale také v rybníce Bohušov na Bruntálsku, kde se podobně jako v minulých letech objevily toxické sinice.
Vyplývá to ze závěrečné zprávy krajských hygieniků k letošní koupací sezoně.
Z 23 přírodních lokalit ke koupání jich letos v kraji fungovalo 21. Kvůli stavebním pracím se k rekreaci nevyužívaly nádrže Údolí mladých v Bílovci a Čerťák v Novém Jičíně. Hygienici v sezoně odebrali a vyhodnotili 188 vzorků vod a díky extrémně teplému počasí monitorovali kvalitu přírodních koupališť od května až do září.
U nádrží Baška a Brušperk museli kvůli masivnímu výskytu sinic vydat v srpnu zákaz koupání. V přehradě Brušperk se navíc stále vyskytují cerkárie napadající kůži člověka. „Nově byla hlášena onemocnění cerkáriovou dermatitidou na koupacích místech Těrlické přehrady. Po provedeném sběru vodních plžů byla potvrzena přítomnost cerkárií na všech třech koupacích místech nádrže,“ uvedli hygienici.
Na zbývajících sledovaných koupacích místech měla voda po celou koupací sezonu vyhovující kvalitu, bez zdravotních rizik.
Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons,Petr Štefek
30.9.2018 0.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě