30.1.2019 15.12, Rubrika: Přehrady a vodní díla
MZe jedná o půjčce osm miliard korun od EIB na vodní hospodářství
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty jako je propojování vodárenských soustav nebo stavbu přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru v hodnotě osmi miliard korun. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman.
V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku a v okolí, nebo stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru ještě jednat s ministerstvem financí, neposvětila jej také zatím vláda.
Ministr zatím nechtěl specifikovat přesné nastavení úvěru, například zda by jej stát splácel patnáct nebo dvacet let. V případě úvěru by se podle něj mohlo pokračovat v přípravách velkých projektů s jistotou, že se na ně peníze najdou.
Stát plánuje investice do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic.
Úřad v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvýšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022. Zatím se v programu, který funguje od roku 2016, utratilo 82 milionů korun.
Do budoucna by se mělo více investovat i do závlahových systémů. Nyní jsou podle úřadu využívány závlahy na 60.000 hektarech, v roce 1993 byla celková zavlažovaná plocha o 100.000 hektarů větší. „Dotace jsou podmíněny aplikací nových, úsporných technologií a zařízení na dávky vody i na snížení spotřeby energie. Zatím vynaložená částka je 61 milionů korun, do roku 2022 se plánuje 1,1 miliardy korun,“ uvedlo již dříve ministerstvo.
Zdroj: , foto EIB: wikimedia commons,
Poznámka redakce: Zpravodajství ČTK opravilo původní informaci o osmi miliardách eur na koruny – uvedenou informaci jsme změnili i ve výše publikované zprávě
30.1.2019 15.12, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě