3.9.2019 8.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
MZe podporuje také investice do nádrží na vodu
Důsledky několikaletého suchého období působí obyvatelům a zejména zemědělcům starosti o budoucnost. V rubrice „Slovo ministra“ v týdeníku Zemědělec to připomíná ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že ke snížení rizik sucha by měli zemědělci využít původních závlahových nádrží.
Zatím se zdá, že změna klimatu je stále intenzivnější, a navíc, že se zvyšuje rychlost těchto nepříznivých změn. Již loni jsme zaznamenali 47 dnů s tropickou teplotou, což je úroveň, která se očekávala až po roce 2070, kdy scénáře předpokládaly 30 až 35 dnů v roce s teplotami vzduchu nad 30 stupňů Celsia. Tyto skutečnosti nás vedou k tomu, že není možné dále otálet s přijímáním a realizací opatření, které následky zemědělského i hydrologického sucha zmírní, a naopak posílí odolnost České republiky proti následkům změny klimatu. Ovšem všechny aktivity pro boj se suchem jsou časově náročné. Zavádění změn, které ovlivní způsob hospodaření v zemědělství, management krajiny a navýšení akumulace vody v nádržích pro posílení našich vodních zdrojů, které začaly být na hranici možností, má řadu komplikujících faktorů – zejména majetkoprávní vazby k pozemkům.
Využívání povrchové vody v zemědělství je u nás řádově nižší než v ostatních evropských státech, kdy například na jihu Evropy je pro zemědělství využíváno 40 až 50 procent, u nás naproti tomu tři procenta, a při porovnání spotřeby vody pro zavlažování je rozdíl ještě výraznější. Není divu, vždyť z původních 165 000 hektarů zavlažovatelných zemědělských ploch se nyní závlahy využívají jen na 65 000 hektarech. Zájem o obnovu a rozvoj závlah se začíná zvyšovat, zatím hlavně u zemědělců, kteří hospodaří s trvalými porosty, eventuálně při pěstování zeleniny. Tam jsou ale limitujícím faktorem pracovní síly. Zvýšení rozsahu závlah ovšem bude vyžadovat zabezpečení vodních zdrojů, a proto dotační program Ministerstva zemědělství podporuje nejen investice do závlahových zařízení, ale i do výstavby jednoúčelových nádrží na vodu pro zavlažování, které se naplní za příznivých podmínek a pak umožní překlenout sucho.
Musím zdůraznit, že existuje přibližně 500 malých nádrží pro závlahy, které v minulosti vybudovala Státní meliorační správa. Po ukončení zavlažování kvůli záměně pěstovaných plodin a devastaci závlahových soustav, jsou však tyto nádrže v majetku státu pronajímány k jiným účelům, zejména ke sportovnímu rybolovu. Jsem přesvědčen, že právě teď je vhodné, aby hospodařící zemědělci opět zvážili a aktivně se zasadili o původní využití těchto nádrží.
Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
3.9.2019 8.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávyAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách