9.2.2016 13.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Nejčtenější
MŽP dává dalších 1,65 miliardy korun na protipovodňové projekty
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP) dnes vyhlásily další dvě výzvy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) 2014-2020 se zaměřením na protipovodňové projekty. Uvedla to dnes mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Pro žadatele je podle mluvčí připravena celková dotace z EU prostředků ve výši 1,65 miliard korun a žádosti bude SFŽP přijímat od 1. března do 31. května letošního roku. Konkrétně jde o následující dvě výzvy:
- výzva OPŽP – vodohospodářské projekty, sanace nestabilních svahů
Tato výzva cílí na podporu vodohospodářských projektů. Maximální celková dotace z prostředků EU činí 1,3 miliardy korun, z nichž 100 milionů korun půjde na projekty stabilizování a sanace svahových nestabilit ohrožujících zdraví, majetek a bezpečnost. „Hlavní zaměření výzvy jsme však nastavili s cílem co nejvíce pomoci vodnímu hospodářství České republiky a eliminovat riziko povodní, které jsou stejně jako druhý extrém – sucho – projevem probíhající klimatické změny a na něž se musíme stejně jako právě na sucho připravit a reagovat, a díky souboru preventivních opatření minimalizovat jejich případné dopady na Českou republiku. Více než miliardu korun proto získají projekty zaměřené na zprůtočnění nebo zvýšení retenčních možností koryt vodních toků a přilehlých niv,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
„K dalším podporovaným projektům v této výzvě patří akce na zlepšení přirozených rozlivů, hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu a jejich další využití namísto jejich urychleného odvádění kanalizací do toků. Toto rovněž patří mezi klíčová opatření v boji se suchem tak, jak ho schválila loni v červenci vláda a na němž v podobě mnoha konkrétních dílčích opatření a legislativních úprav pracují odborníci skupiny Voda – sucho napříč resorty. Ministerstvo životního prostředí má v tomto programovém období OPŽP na realizaci takových opatření celkem 8 miliard korun,“ dodává Brabec. Dotace v této výzvě půjdou také na obnovení, výstavby a rekonstrukce, případně modernizace vodních děl sloužících k povodňové ochraně.
Žádost o dotaci mohou v této výzvě podávat hlavně správci toků, ale i podnikající fyzické osoby, jež předloží projekty na vybudování nebo rekonstrukce bezpečnostních přelivů vodních nádrží.
- výzva OPŽP – varovné a hlásné systémy, digitální povodňové plány
Tato výzva se zaměřuje na projekty na tvorbu analýz odtokových poměrů, včetně návrhů možných protipovodňových opatření či zpracování podkladů pro vymezení území ohroženého zvláštní povodní. Šanci získat podporu mají ale i žadatelé s projekty na zpracování studií odtokových poměrů, včetně návrhů možných protipovodňových opatření v oblastech s potenciálním povodňovým rizikem.
„Dotaci zde dále získají projekty na budování a rozšíření varovných, hlásných, předpovědních a výstražných systémů na lokální úrovni a digitální povodňové plány. Maximální výše podpory přitom v tomto případě činí 70 procent z celkových způsobilých výdajů,“ upřesňuje ředitel SFŽP Petr Valdman.
Maximální celková dotace z prostředků EU na schválené projekty v této výzvě činí 350 milionů korun. Žádosti v obou výzvách mohou zájemci podávat od 1. března do 31. května 2016, a to elektronicky prostřednictvím formuláře, který najdete spolu s dalšími dokumenty k oběma výzvám na webových stránkách programu.
- výzva zde: http://www.opzp.cz/vyzvy/34-vyzva/dokumenty
- výzva zde: http://www.opzp.cz/vyzvy/35-vyzva/dokumenty
Zdroj: MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (projekt realizovaný z prostředků OPŽP)
9.2.2016 13.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Nejčtenější