1.3.2016 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
MŽP nabízí obcím 50 milionů korun na chytré hospodaření s vodou
Dotace na zachycování vody v krajině a zvýšení efektivity využívání vodních zásob nabízí nová výzva Národního programu Životní prostředí. Informovala o tom dnes mluvčí Ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková.
Oprávněnými příjemci dotací jsou podle mluvčí malé obce do pěti set obyvatel. Cílem výzvy je podpořit projekty udržitelného hospodaření s vodami. Nejefektivnější obecní projekty budou zafinancovány Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP). Malé obce do pěti set obyvatel mohou získat dotaci na realizaci projektů zaměřených na zlepšení kvality podzemních a povrchových vod a na jejich využívání. Předložit musí projekty vedoucí ke snížení množství vypouštěného znečištění z komunálních zdrojů do povrchových i podzemních vod a ke zvýšení využití srážkových vod jako vody užitkové. „Naším cílem je motivovat malé obce k úspornému využívání vody a vzhledem k probíhající klimatické změně pak i k přivedení vody zpět do přirozeného vodního koloběhu. Chytré využívání vody je nejenom ekonomicky efektivní, ale pomáhá i v boji proti suchu a povodním, navíc zlepšuje kvalitu vody,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Podle ministra poslouží podpořené projekty jako vzorové i pro ostatní malé obce. „Projekty musí splňovat zásady udržitelného hospodaření s vodou, jako je například oddělení vod různého původu, individuální čištění jednotlivých druhů vod a jejich recyklaci, využívání srážkových vod a její zasakování do půdy,“ vyjmenovává Brabec.
Oprávněnými příjemci ve třetí výzvě Národního programu Životní prostředí jsou obce či jejich části s méně než 500 obyvateli. Obce s vyšším počtem občanů mají na tato opatření možnost čerpat podporu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). „Čištění odpadních vod v malých obcích je mnohdy problém, neboť centrální řešení není pro malé obce ekonomicky výhodné, podobně je na tom oblast nakládání se srážkovými vodami, na kterou malé obce často nemají prostředky, a není proto doposud uspokojivě řešena,“ říká ředitel SFŽP Petr Valdman a dodává „Věříme, že výzva podnítí zájem ze strany obcí řešit problematiku komplexně a dostaneme i celou řadu inovativních řešení.“
Aktuální výzva je dvoukolová. V prvním kole budou obce předkládat projektové náměty, které posoudí komise složená ze zástupců MŽP, nezávislých expertů a pracovníků SFŽP. Obce, jejichž projektový námět bude doporučen k podpoře, pak podají žádost o poskytnutí dotace ve druhém kole výzvy.
Příjem projektových námětů startuje dnes, 1. března, a končí 30. června letošního roku. Žádost o podporu ve druhém kole bude možné podat od 1. srpna do konce listopadu letošního roku. Maximální výše podpory pro jeden projekt činí 5 milionů, celkem je pro obce k dispozici 50 milionů korun. Podporu lze čerpat pouze na záměry dosud nerealizované.
Všechny podklady potřebné pro podání žádosti jsou ke stažení na stránkách SFŽP: https://www.sfzp.cz/sekce/832/k-vyzve-3-2016/.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
1.3.2016 8.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě