27.1.2014 14.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Na 250 raků uhynulo v Peci pod Čerchovem
Pec pod Čerchovem je malá obec v jižní části chráněné krajinné oblasti Český les. Její obyvatelé se hned na počátku roku stali svědky smutné události, hromadného úhynu raků říčních. V Černém potoce, který obcí protéká, a nedalekém rybníku Mlýneček mohli pozorovat značný počet mrtvých raků různého stáří. Uvedla to Agentura ochrany přírody a krajiny.
Při terénním šetření 13. ledna, které provedla Správa CHKO Český les a KS Plzeň, bylo při březích rybníku a v asi 700 metrech koryta pod ním napočítáno téměř 250 mrtvých jedinců. Laboratorní vyšetření provedené týmem docenta Adama Petruska z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy prokázalo, že příčinou úhynu raků byl tzv. „račí mor“.
Toto nebezpečné plísňové onemocnění raků, způsobené parazitem Aphanomyces astaci, bylo na naše území zavlečeno společně s nepůvodními, severoamerickými druhy (rakem pruhovaným a rakem signálním). Nepůvodní druhy jsou proti infekci mnohem odolnější než naši raci říční nebo kamenáči. U nich vede nákaza zpravidla k rychlému vyhubení celé populace, jak se stalo i v Peci pod Čerchovem.
Léčba „račího moru“ není známa. Jedinou ochranou původních račích druhů je prevence šíření nákazy. K přenosu dochází pomocí zoospor, nepohlavních rozmnožovacích stadií, které se uvolňují z nakažených raků. Zoospory se mohou šířit kontaktem s nakaženými raky nebo snadno přenášet z postižených míst s vodou, vodními živočichy (rybami), na předmětech, které se zde namočily (rybářské potřeby, holinky, kola aut), na mokré srsti nebo peří zvířat. Z postižených lokalit je proto důležité nepřenášet žádné raky na jiná místa, tzv. „do čisté vody“. Nakažené jedince již nelze zachránit, ale zoospory uvolňované z jejich těl mohou infikovat další jedince. Na lokalitách s prokázaným výskytem „račího moru“ je nejbezpečnější zcela se vyhnout kontaktu s vodou. Pokud již ke kontaktu dojde, je účinnou prevencí přenosu nákazy na mokrých předmětech jejich úplné vysušení, protože zoospory jsou citlivé na vyschnutí.
V souvislosti s výskytem dalších populací raků říčních a raků kamenáčů v blízkém okolí lokality postižené „račím morem“ Správa CHKO Český les a KS Plzeň žádá všechny o maximální opatrnost při pohybu kolem vodních toků a nádrží a dodržování veškerých preventivních opatření proti přenosu nákazy. Uvítáme také jakékoliv informace o případném pozorování hromadného úhynu raků na adrese: Správa CHKO Český les a KS Plzeň, nám. Republiky 287, 348 06 Přimda, e-mail: ceskyles@nature.cz nebo telefonním čísle: 374 611 021.
Zdroj: AOPK, ilustrační foto: D. Makavičius., wikimedia commons
27.1.2014 14.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě