14.1.2014 9.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Na Blanensku probíhá další spor o stavbu poldru
Kuničky vyplavila před lety povodeň a poldr, který má velkou vodu zbrzdit, ještě nestojí. Informuje o tom Blanenský deník s tím, že potřebné pozemky zajímaly neznámého investora.
Zničené silnice, zatopené domy, protržená hráz rybníka. Záplava bahna a milionové škody. To vše za sebou zanechala blesková povodeň, která se před jedenácti lety prohnala Kuničkami. Tehdy se po přívalovém dešti rozvodnil potok Holešínka. Ve tři roky starém územním plánu obce jsou dvě protipovodňové stavby. Poldry. Stále však zatím jen na papíře.
Poldr je vodní dílo sloužící k protipovodňové ochraně. Je vytvořeno přehrazením vodního toku, za hrází se však voda za běžných podmínek buď nehromadí vůbec, nebo je objem nádrže zaplněn jen částečně. Klíčový je v případě přívalových dešťů pro Kuničky poldr na podmáčených loukách nad obcí. „Polosuchý poldr nad obcí je podle mého důležitá věc, kterou se má současné vedení obce intenzivně zabývat. Napomůže ochraně majetku lidí, kteří v obci bydlí. Nemyslím si, že když už jedna povodeň byla, že nemůže přijít další,“ uvedla bývalá starostka obce Věra Dražanová.
Vadí jí, že obec a také kraj investovaly do odstranění škod po povodních velké částky, a poldr je stále jen na papíře. „Na opravu rybníka uprostřed Kuniček, zničeného povodní, dostala obec dotaci milion sto tisíc korun. Navíc si vzala úvěr, který do teď splácí. Rybník má teď odolat stoleté vodě. Z dotací jsme ještě dostali šest set tisíc na opravu poškozených cest v obci. To vše může další povodeň kdykoliv zase spláchnout,“ myslí si Dražanová.
Na poldr nad Kuničkami má přitom obec už několik let vypracovaný projekt. Dotace z evropských fondů měly pokrýt náklady na stavební práce. Zbývalo jediné. K pozemku, který vlastní obec, ještě vykoupit pozemky od soukromých vlastníků. To se ale nepovedlo předchozímu ani současnému vedení obce.
Poldr v Kuničkách je tak v nejbližší době nereálný. Tvrdí to alespoň tamní starosta. „Majitelé pozemků je nechtějí s obcí ani směnit ani prodat. Nedohodli jsme se. Projekt poldru nad obcí je teď prostě v šuplíku. Na jak dlouho, nedokážu říct,“ řekl starosta Kuniček Petr Dedecius.
Starosta Kuniček zároveň připustil, že stavba polosuchého poldru je pro obec důležitá. „Také bych byl rád, kdyby už byla hotová. Ale nevím, jak to máme řešit. To máme v obecním zájmu vyvlastnit pozemky a mít pak v obci z toho peklo? To nechci,“ dodal Dedecius. Řadu místních proto nedávno překvapil zájem neznámého investora, který chtěl zmíněné pozemky vykoupit. Na to, co tam chtěl stavět, se názory rozcházejí. Místní však měli strach, že místo poldru vznikne rybník. Navíc v soukromém vlastnictví. „Na neveřejné schůzi zastupitelstva byl realitní makléř. Ten nás náznakově seznámil s tím, že investor, kterého zastupuje, má zájem v těch místech postavit rybník. Víc jsem se nedozvěděl. Prý se vše dovíme, až bude mít projekt reálnější obrysy,“ tvrdí jeden z obecních zastupitelů Jiří Karandyszewský. Proti tomuto záměru se ohradil. Nelíbilo se mu, že by tam někdo stavěl rybník, když v územním plánu je napsán polosuchý poldr.
Zdroj: Blanenský deník, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
14.1.2014 9.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla