19.4.2018 13.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Na Cenu Josefa Vavrouška je nominováno 23 osobností
Na prestižní ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství, je nominováno třiadvacet osobností. Informoval o tom ředitel komunikace Nadace Partnerství Martin Gillár.
Veřejnost mohla své kandidáty přihlašovat až do pátku 13. dubna. Z nominací vybere odborná komise v čele se starostou a moderátorem Vladimírem Kořenem dva laureáty v kategoriích za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Letošní držitelé ceny budou slavnostně představeni 7. června v Senátu Parlamentu České republiky.
Cena Josefa Vavrouška je mimořádně respektované ocenění, kterým se doposud může pyšnit pouze pětatřicet osobností. Letos k nim přibydou další dvě za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. „Udělujeme dvě ceny, abychom vyzdvihli jak práci osobností, které se životnímu prostředí věnují celý život a pozitivně ovlivňují celé generace, tak inspirativní a odvážné lidi, kterým se podařilo v posledních letech konkrétními činy přispět k udržitelnému rozvoji a být příkladem pro změnu přístupu k životnímu prostředí třeba jen v obci nebo regionu,“ říká nový člen poroty a zároveň její předseda Vladimír Kořen, moderátor a současně starosta Říčan u Prahy. Porotu doplnila ještě i loňská laureátka novinářské ceny Ekopublika Klára Kubíčková.
Mezi patnácti nominovanými v kategorii za dlouhodobý přínos jsou například environmentální výzkumníci Jana a Jiří Dlouzí, profesor Michal Marek z brněnského CzechGlobe nebo bývalý ředitel správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. V kategorii výjimečný počin bude komise vybírat například mezi ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem, vysokoškolským pedagogem Petrem Maradou, současným ředitelem Správy Krkonošského národního parku Robinem Böhnischem nebo podnikatelským vizionářem Petrem Rokůskem.
Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy. „Při letošním vyhlášení ceny vzpomeneme kulaté výročí padesáti let od studentské expedice Lambaréné z roku 1968, která sledovala africkou stopu lékaře a humanisty Alberta Schweitzera,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. „Josef Vavroušek byl jedním z organizátorů devítiměsíční cesty napříč Afrikou, která významně ovlivnila i jeho pozdější postoje ke globální odpovědnosti za životní prostředí.“
Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Českomoravský cement. Partnery ceny jsou společnosti Enviros, Inisoft, Znovín Znojmo, Biologické centrum AV ČR, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta životního prostředí ČZU a akademický malíř Vladimír Klein, který pro laureáty připravuje zbrusu nové skleněné plastiky. Slavnostní vyhlášení se koná ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.
Více informací najdete na www.cenajosefavavrouska.cz
Přehled nominací i s medailonky najdete na www.cenajosefavavrouska.cz/#nominace
Ilustrační fotografie ke stažení na bit.ly/vavrousek2018
Naše voda, foto (Josef Vavroušek archiv) Nadace Partnerství
19.4.2018 13.53, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy