28.5.2013 14.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Na investice do protipovodńových hrází prý chybí peníze
Ve Středočeském kraji existují stále místa, kde přes nepříjemnou zkušenost z roku 2002 chybí plánované protipovodňové hráze. Píše o tom středočeská mutace Mladé fronta DNES s tím, že jen letos investuje Povodí Vltavy na tyto účely 430 milionů, ani to však nestačí.
Velká voda zbourala v srpnu 2002 více než polovinu Zálezlic. Přestože se obec na Mělnicku stala v kraji symbolem ničivých povodní, na protipovodňovou hráz, která by je před příštím náporem Labe a Vltavy ochránila, čekali místní dlouhých deset let. A stále není hotovo. „Stavební práce na hrázi, která už Zálezlice ochrání, jsou zhruba v polovině,“ popisuje starosta Jiří Čížek. Hráz bude dlouhá 1,7 kilometru, na severu obce kopíruje Vltavu, na východě Labe. Stát bude 160 milionů korun. V obci ji budují i přesto, že v oblasti nehrozí bleskové povodně, a místní by tak při záplavách měli čas své domovy opustit.
„Při každém větším dešti mám z povodní stále obavy. Mělník je takový špunt,“ vysvětluje Čížek, proč se i tak rozhodli k výstavbě přistoupit. Zálezličtí mají větší štěstí než třeba lidé ve Štěchovicích v okrese Praha-západ. „Protipovodňový systém nebyl z finančních důvodů dobudovaný, nadále tak zůstává částečný,“ uvedl tamní starosta Miloš Čapek. Městys se přitom nachází přímo pod přehradou a protéká jím Vltava.
Téma častých dešťů a potenciálních povodní ho ovšem nevyvádí z míry. „V dnešní době už dokážeme situace řek velmi dobře monitorovat. Navíc díky povodňové komisi a jednotlivým hrázným funguje informační systém, takže zůstávám klidný,“ tvrdí Čapek. „Koukal jsem, že na vranské přehradě mají puštěný jeden splav. Což znamená, že je hladina řeky jen mírně zvýšená. Strachovat bych se začal tehdy, kdyby byly puštěné splavy tři,“ dodává.
Z nadcházejících srážek, které by ve čtvrtek měly opět zesílit, nemají zatím obavy ani v Klech u Mělníka. „Ano, počasí není stabilní, ale to, že pár dní prší, je standardní situace. Není důvod ke strašení lidí,“ ujišťuje starostka Alice Semiánová. V Klech muselo být po povodních v roce 2002 zbouráno padesát pět obytných domů. „Roky 2002 a 2006 byly extrémní. Ale na to, že se u nás řeka vylije do okolních luk dvakrát do roka, jsme zvyklí,“ poznamenala. Návrh na protipovodňová opatření byl pro obec přece jen vypracován. Jenže realizace projektu by celkově přišla přibližně na sto milionů korun, takže zatím zůstává jen na papíře.
Povodí Vltavy letos investuje v kraji zhruba 430 milionů korun. Staví se například v Hořovicích, Berouně, Zruči nad Sázavou, Suchomastech na Berounsku či Králově Dvoře. Práce by měly trvat do konce roku 2013.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy
28.5.2013 14.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla