11.11.2019 9.26, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Na Kutnohorsku si lidé stěžují na zkalenou vodu. Je zdravotně nezávadná, ubezpečuje VHS
V některých oblastech Kutnohorska si obyvatelé v poslední době stěžují na zkalenou a chuťově nepříjemnou vodu. Jde o obce napojené na Úpravnu vody U Sv. Trojice, tedy Kutnou Horu, Čáslav, Uhlířské Janovice, Sázavu a okolní obce. Informuje o tom server Svoboda.info.
Podle reakce Vodohospodářská společnost Vrchlice – Maleč je problém způsoben zvýšeným výskytem železa, což ale nepředstavuje zdravotní riziko. Může být ale příčinou zhoršených smyslových a užitných vlastností vody. „Zákal ve vodě je způsoben zvýšeným výskytem železa, voda je zdravotně nezávadná, což potvrzují i rozbory vody, které se pravidelně provádí,“ sdělila VHS na své webu. K němu dochází podle VHS zvýšenou teoplotou v podloží při přepravě vody vodovodem u starších vodovodů.
„Problém spočívá v teplotě. Doporučená hodnota teploty pitné vody je 8 – 12 °C. Teplota surové vody z přehrady je 9 – 10 °C, upravená voda na úpravně vody U Sv. Trojice má teplotu 10 – 12 °C a je v pořádku (nemá zvýšený obsah železa, je bez zákalu). Voda u odběratelů má teplotu 15 – 19 °C. Toto oteplení vody je pravděpodobně způsobeno poklesem podzemní vody, jehož důsledkem jsou změny geotermiky v podloží. Půda se prohřívá do větších hloubek a zaklesnutá hladina podzemní vody ztrácí vliv na ochlazování vodovodního potrubí. V neposlední řadě se ještě teplota vody zvýší v domovních rozvodech. Voda obsahuje zvýšené hodnoty železa. Vlivem vyšších teplot dochází k uvolňování agresivního CO2 z vody, což způsobuje pozvolné rozpouštění a následné vymývání inkrustů do vody, a to zapříčiňuje zákal ve vodě, resp. zvýšený obsah železa. Problematickými lokalitami jsou především místa, kde je kovové potrubí a vyšší stáří vodovodu,“ tvrdí VHS.
Vodohospodáři doporučují vždy odpustit zkalenou vodu a pak teprve ji použít ke konzumaci.
Zdroj: svoboda.info a VHS, ilustrační foto
11.11.2019 9.26, Rubrika: Vodovody a kanalizace