17.5.2013 10.39, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace
Na Moravě vzniká nová vinařská velkoobec Velké Podlužice
Velkým Bílovicím, největší vinařské obci v České republice, přibyla silná konkurence. Podle regionální mutace deníku.cz totiž vzniká totiž nová vinařská velkoobec – Velké Podlužice kterou se rozhodly vytvořit vinařské obce na Podluží.
„V průběhu léta nabídnou Moravská Nová Ves, Prušánky, Hrušky, Starý a Nový Poddvorov několik vinařských akcí. První z nich je společný Festival otevřených sklepů,“ přibližuje odborník na vinařskou turistiku Juraj Flamik z Nadace Partnerství, která pomáhá vinařům s organizací festivalu. Ten se uskuteční o víkendu 1. a 2. června.
Vinaři z „Velkých Podlužic“ chtějí podle Flamíka odkazovat především na bohatou historii svého vinařského regionu. „Révu vinnou do svého tábora v obci Mušov přinesly šest set padesát let před Velkomoravskou říší římské legie. Zeměpisně je to jen třicet kilometrů od centra dnešního regionu Podluží, ve kterém se nachází i jedno z možných sídel knížete Svatopluka, hradiště v Mikulčicích,“ cituje historiky Juraj Flamik. K rozšíření vína na Velké Moravě přispěla i křesťanská mise sv. Cyrila a Metoděje v roce 863, a když se při křtu nejstaršího syna českého knížete Bořivoje, Spytihněva, popíjelo víno, první sud údajně pocházel z Moravy, od samotného velkomoravského knížete Svatopluka. V nadsázce Flamik dodává, že při jedné ze svých návštěv sklepů na Podluží považoval i Jára Cimrman za velmi pravděpodobné, že legendární Svatoplukovy pruty, symbolizující neporazitelnost bratrské soudržnosti, byly právě pruty révy vinné z Podluží. „Rozhodli jsme se tohoto příkladu následovat a svázali jsme pruty révy z vinic našich obcí. Doufáme, že nám tento krok pomůže k pozvednutí věhlasu vína z našeho regionu,“ vysvětluje jeden z vinařů, Luděk Košút z Prušánek.
Počtem 1146 pěstitelů révy vinné tak Velké Podlužice rázem předčily o 135 pěstitelů největší tuzemskou vinařskou obec Velké Bílovice a v celkové ploše vinic jsou srovnatelné. „Zbývá nám spočítat počet sklepů, které mají vinaři na území Velkých Podlužic. Kdyby to bylo na velkobílovické Belegrady málo, pustíme se do výstavby dalších,“ slibuje s úsměvem Košút.
Juraj Flamik je přesvědčený, že spolupráce malých vinařů je klíčem k úspěchu. „Dobře fungující spolky vinařů dnes ve vinařské turistice úspěšně konkurují velkým firmám. Osobní kontakt a následný prodej vína ze sklepa je pro malé vinaře nejlepší prodejní strategií. Velké Podlužice budou lákat pestrostí vína i folkloru a stanou se pro Velké Bílovice silnou konkurencí,“ míní.
Podpořit dobrý start nové vinařské velkoobce má i Festival otevřených sklepů. Těch bude ve zmíněných vinařských obcích otevřeno celkem čtyřiatřicet. Kromě rekordní nabídky vín láká Flamík návštěvníky také na lokální gastronomie nejvyšší kvality. „Každé zviditelnění je dobré,“ říká k festivalu Miloslav Sůkal z Vinařského spolku Nový Poddvorov s tím, že dobré zkušenosti už mají v Prušánkách také s vlastním Dnem otevřených sklepů. Ten se letos uskuteční 22. června.
Zdroj: www.denik.cz
17.5.2013 10.39, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace