22.7.2013 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Na protipovodňové hráze se často používá nekvalitní materiál ze skládek
Letošní záplavy ukázaly, že protipovodňové valy mají v kraji své rezervy i tam, kde už stojí. Píše o tom středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES.
Například v Kozárovicích na Mělnicku dělníci místo běžně používaného jílu či písku nasypali dovnitř mimo jiné stavební suť. V Zálezlicích totiž chtěli minulý týden začít s opravami díry v hrázi, která chrání místní část Kozárovice. A nestačili se divit, co jim velká voda pomohla zjistit. „Nevěřil jsem svým očím. Z řezu hráze na mne koukaly třeba kusy rozbitých dlaždic, cihly, nebo dokonce i příborový nůž. Je to zkrátka odněkud navezený nepořádek, za který si stavební firma nechala zaplatit dvakrát,“ popsal starosta Jiří Čížek. Tento materiál se do valu dostal v roce 2002, kdy ho poničily tehdejší povodně. Firma se podle něj navíc pokouší opravit nekvalitním materiálem i stávající prasklinu. Majitel společnosti Daniel Řehák však oponuje, že materiál na opravu hráze má všechny potřebné atesty. Pokud jde o ten starý, tam chce počkat na výsledky testů, které jej prověří. Odběry by se podle starosty Čížka měly dělat dnes.
„Nelíbí se mi, co firma udělala. Znamená to, že při další velké vodě může tato hráz zase někde povolit,“ podotkl. Kozárovická hráz je navržena jen na pětiletou vodu, i tak ale místním dokáže výrazně pomoci. Bez ní by totiž lidé vylévali v této části obce vodu z domu už při prvních a druhých povodňových stupních. Navíc je neochrání ani budovaný val kolem Zálezlic.
Kdyby se podobně nekvalitní materiál, jak jej popisuje Čížek, ocitl v mělnické protipovodňové hrázi, má její projektant Lukáš Svoboda o osudu míst, které teď ochránila, poměrně jasno. „Voda by protekla skrz, a tím pádem by hráz vodu neudržela. Materiál na hráz musí být spojitý a zároveň se nesmí podmáčet,“ podotkl. I v Mělníku však přes veškeré úspěchy a záchranu Pšovky či Mlazic ukázala povodeň na nedostatky. „Kus hráze jednoduše chybí. Je to v místě, kde se mají budovat mobilní zábrany. Tedy u Rybářů a Vinic. I kdybychom je ale letos postavili, voda za hráz stejně nateče, a to vraty u veslařského klubu,“ popsal starosta Ctirad Mikeš s tím, že jde o chybu v projektu. Voda tak zatopila lidem sklepy a místní vinařství.
Projektant ovšem tvrdí, že chyba byla už v zadávací dokumentaci. „My jsme na to upozorňovali už při soutěži o projekt. Jenže šlo o evropské peníze a tam každá změna znamená vrácení dotace nebo její krácení,“ zmínil Svoboda. Město teď společně s investorem, tedy Povodím Labe, i projektanty jedná. Povodně do města přišly v době, kdy hráz ještě nebyla zkolaudovaná. To se má stát do konce září a starosta Mikeš do té doby také chce, aby závady zmizely. „To znamená udělat projekt na chybějící část a postavit ji,“ uvedl Mikeš. Stát to bude desítky milionů navíc.
Schůzky s projektanty teď mají na programu i v Hoříně. I když zdejší nová betonová stěna neměla sama o sobě žádný problém a vodu nezadržela jen proto, že se přelila. „I my se chceme pobavit o tom, co by se dalo zlepšit,“ poznamenal starosta Jaroslav Vrba.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy
22.7.2013 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla