7.6.2016 6.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Na řece Kongo se plánuje stavba největší světové hydroelektrárny
Výstavba největší světové přehrady započne zřejmě v následujících měsících v Demokratické republice Kongo. Informuje o tom ekologický server memza.cz., s tím, že přehrada by mohla během dalších pěti let produkovat elektřinu.
Pokud by její výstavba skutečně začala, muselo by být přesídleno 35 000 obyvatel a byla by postavena bez jakéhokoliv environmentálního a sociálního hodnocení. Přehrada Inga 3 s plánovanými náklady 330 miliard korun (14 miliard dolarů) je první fází obřího projektu, který prosazuje vláda Demokratické republiky Kongo. Přehrada by se rozpínala nad jedním z kanálů veletoku Kongo v oblasti vodopádů Inga. Zahrnuje velkou přehradu a vodní elektrárnu o výkonu 4 800 MW. Další fáze projektu by měla náklady okolo 2 380 miliard korun (100 miliard dolarů), ta by přehradila celý veletok Konga, který je z hlediska objemu vody druhou největší řekou světa. Očekává se, že by dílo mělo celkovou kapacitu výroby elektrické energie téměř 40 000 MW, to je skoro dvakrát tolik než má čínská přehrada Tři soutěsky nebo tolik kolik vyrobí 20 velkých jaderných elektráren, jako je český Temelín.
Dlouho odkládaný projekt, jehož zastánci argumentují, že by mohl poskytovat 40 % africké elektřiny, by podle nevládní organizace International Rivers mohl porušovat místní zákony a mezinárodní pravidla rozvoje výstavby velkých přehrad. Ekologické a rozvojové organizace zase tvrdí, že schválením projektu se bude muset v první fázi přesídlit 35 000 lidí a později dalších 25 000 lidí a dále tím, že bude pravděpodobně velmi výrazně ovlivněn výskyt ryb v řece.
Samotný ředitel projektu přehrady, Bruno Kapandji, připouští, že hodnocení environmentálních a sociálních dopadů nebude před zahájením prací v listopadu dokončené. Kapandji řekl, že přehrada Inga 3 je „jediným řešením“ pro energetiku Demokratické republiky Kongo a umožnila by elektřinu vyvážet: „Jako obyvatelé Konga nemáme možnost volby než výstavbu přehrady. Pro město jako Kinshasa, je přehrada Inga 3 jediným řešením. Dnes ceny komodit klesají a potřebujeme příjem. Pokud budeme mít dost energie na vývoz, jako Kanada nebo Uruguay, nebudeme mít problém.“
Peter Bosshard z nevládní organizace International Rivers tvrdí: „Bruno Kapandji dává jasně najevo, že vláda nemá zájem provést hodnocení sociálních a environmentálních dopadů velikého projektu ještě než začne samotná výstavba. Výstavba přehrady Inga 3 bez hodnocení dopadů na životní prostředí poruší národní zákony, ochranou politiku Světové banky a čínská pravidla pro zámořské obchodní smlouvy. Je to naprosté přehlížení zájmů dotčených lidí a životního prostředí. Je šokující, že plán největší světové vodní elektrárny by byl protlačen bez hodnocení jeho sociálních a environmentálních dopadů.“
Konžská vláda prosazuje výstavbu rychle, aby naplnila právně závaznou obchodní smlouvu o dodávkách elektřiny podepsanou s jihoafrickou vládou. Očekává se, že pro výstavbu bude v srpnu vybráno konsorcium dvou velkých čínských stavebních firem. Samotná výstavba by měla začít v listopadu.
Velké přehrady postavené v rozvojových zemích donutily k přesídlení miliony obyvatel a způsobily nesmírné environmentální škody. Tlak environmentálních a rozvojových organizací donutil mnohé státy a investory k odbornému hodnocení dopadů, aby posoudili a zmírnili škody. Chybějící environmentální a sociální hodnocení by mohlo ovlivnit financování projektu. Čínská vláda nařídila jejich stavebním společnostem nestavět žádné zámořské projekty bez hodnocení dopadů na životní prostředí Obě stavební společnosti China Three Gorges Corporation a Sinohydro, členové čínského konsorcia, se zavázaly nestavět žádné velké projekty přehrad bez těchto hodnocení.
Zdroj a mapka: www.memza.cz
7.6.2016 6.10, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace
Novým manažerem plzeňského pivovaru se stal Václav Šimek
Akt. 15.1.2025 10.42Rubrika: Nápoje a voda v potravinách