9.6.2020 8.41, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Na Vysočině deště pomohou s obnovou lesů, kalamita pokračuje
Chladné a deštivé počasí v posledních týdnech zpomalilo rozvoj kůrovce v lesích Vysočiny a usnadnilo novou výsadbu. Kůrovcová kalamita vzhledem k velkému napadení smrků pokračuje, řekli ČTK správci lesních podniků. Vloni se těžba dřeva na Vysočině podle Českého statistického úřadu meziročně více než zdvojnásobila na 7,78 milionu metrů krychlových. Těžba byla na Vysočině mezi kraji nejvyšší druhým rokem.
Při posuzování dopadů kůrovce je podle lesníků kromě vytěženého dřeva potřeba vzít v potaz i mnoho souší, které zůstaly stát. Kopce s rezavými lesy jsou vidět na řadě míst Vysočiny. Rojení kůrovce by podle jejich nynějšího předpokladu mohla být díky počasí letos dvě a ne tři, jako v posledních suchých letech.
„Vyhlídka, že bude o jednu generaci kůrovce méně, je příznivá. Ale neznamená to, že bychom měli pocit, že jsme z nejhoršího venku,“ řekl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí se sídlem v Přibyslavi. Škodlivého hmyzu je podle něj v lesích už tolik, že by k jeho přirozenému útlumu byla potřeba dvě tři chladná léta. Nynější deště by mohly o něco zlepšit odolnost porostů. „Kdyby to mělo být jako v dubnu, kdyby schnuly výsadby, tak by to bylo úplně fatální,“ řekl.
Družstvo s 5700 hektary lesa minulý rok vytěžilo 130.000 metrů krychlových dřeva, dřív mělo roční těžbu do 50.000 metrů krychlových. Kromě kůrovcového dřeva kácelo stromy poškozené sněhem. Ceny dřeva jsou podle Svobody nízké a těžko se prodává.
Lesní družstvo obcí v Měříně na Žďársku spravuje 933 hektarů převážně smrkových lesů. Vytěžit už muselo dvě třetiny dospělých smrků. „Řekl bych, že ani toto příznivé počasí nám s kůrovcovou kalamitou příliš nepomůže. Kladný vliv může mít maximálně na mladé porosty,“ uvedl prokurista Pavel Bambula.
Lesy okolo Pacova na Pelhřimovsku zatím nejsou kůrovcem poničené tolik, jako v jiných částech Vysočiny. „Ale musí se s ním pořád bojovat,“ uvedl jednatel Pacovské lesní Josef Průša. Podnik se stará o 614 hektarů města Pacov. Kůrovce by podle Průši teď mohla pomoci ničit plíseň, kdyby se oteplilo. Vody by mělo spadnout víc, protože v lesích do hloubky ještě pořádně neprosákla. „Za ty roky předtím je ten deficit obrovský,“ řekl.
Těžba dřeva v lesích Vysočiny rychle stoupá několik let. Předloni představovala 3,76 milionu metrů krychlových, i to bylo nejvíc mezi kraji. V roce 2017 bylo z lesů Vysočiny 1,86 milionu metrů krychlových dřeva, vyšší těžbu tehdy měli lesníci na jihu Čech, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
9.6.2020 8.41, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině