8.10.2013 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Na Žehuňském rybníku bylo o víkendu 57 000 ptáků
Více než 19 tisíc pozorovatelů ptáků z 30 zemí Evropy a Střední Asie o uplynulém víkendu sledovalo fascinující představení, která každoročně na podzim předvádějí tažní ptáci. Informoval o tom předseda České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.
Festival podle Vermouzka připomněl především nutnost chránit tažné ptáky nejen na hnízdištích v Evropě, ale i v průběhu migrace a také na jejich zimovištích v jižní Evropě, Africe i Asii. Evropský festival ptactva slavil přitom letos své 20. výročí a ptáci opět nezklamali. Na více než 900 akcích o uplynulém víkendu napočítali milovníci přírody více než 2,4 milionu ptáků stěhujících se nyní Evropou na svá zimoviště. „Festivalové akce jsou především místem setkání milovníků ptáků, kteří chtějí ptáky pozorovat, povídat si o nich a vůbec se těšit z jejich přítomnosti. Mnozí vášniví ornitologové se ale chtějí i více dozvědět o tom, co všechno tažným ptákům na jejich cestách hrozí, ať už jsou to masové odchyty a lov ve Středomoří nebo ztráta přirozeného prostředí na zimovištích v Africe,” podotýká Vermouzek.
Ornitologické zajímavosti Evropského festivalu ptactva:
Tři nejpočetnější ptačí druhy pozorované během Evropského festivalu ptactva 2013 byly: špaček obecný, lyska černá a pěnkava obecná.
Masová migrace, kdy na zimoviště táhnou najednou tisícihlavá hejna, je typická pro některé druhy ptáků. Ohromná hejna migrujících špačků měli šanci pozorovatelé sledovat v Maďarsku i v Česku, ve Finsku si zase užili tisíce bernešek bělolících, pěnkav, hřivnáčů nebo jeřábů.
Vzácné druhy byly k vidění napříč celou Evropou. Například byli pozorováni sup hnědý, vlha modrolící a racek tenkozobý (Arménie), slípka modrá (Azerbajdžán), orel volavý (Bulharsko a Maďarsko), jespák skvrnitý (Itálie), jespák plavý a budníček pruhohlavý (Holansko), budníček tlustozobý, budníček temný a pěnice bělohrdlá (Finsko), racek velký a chaluha malá (Polsko), potáplice žlutozobá a raroh lovecký (Švédsko), ibis hnědý (Švýcarsko) anebo pěvec ryšavý (Uzbekistán).
Podrobné evropské výsledky jsou zveřejněny na webu Slovenské ornitologické společnosti: http://ebw2013.vtaky.sk/stranka/114-RESULTS.html.
Zajímavosti z festivalu v Česku
Nejvíce ptáků pozorovali na Žehuňském rybníku — téměř 57 tisíc ptáků a to především díky ohromným hejnům špačků (cca 55 tisíc jedinců).
Návštěvníci festivalu u rybníka Nesyt měli štěstí na vzácné pozorování rákosníka tamaryškového.
U Vavřineckého rybníku viděli více než 300 vlaštovek, což v říjnu již nebývá obvyklé. Důvodem je zřejmě pozdní hnízdění a současné stále teplé počasí s dostatkem hmyzu přes den.
V Lednici měli neobvyklé pozorování velkého hejna čírek obecných (300 jedinců).
Na Červenohorském sedle zaznamenali silný průtah pěnkavy obecné (cca 12 tisíc jedinců).
Naše voda, foto ČSO
8.10.2013 12.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace