11.1.2023 11.09, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony
Náchod získal za 700.000 Kč ochranné známky k běloveské minerálce Ida
Město Náchod získalo ochranné známky k běloveské minerálce Ida. Zaplatí za ně 700.000 korun. Radnice současně chystá čerpání minerálky Ida a otevření prameníku. Náchod je jediným oprávněným uživatelem vody z vrtů Ida, které má od státu v pronájmu. ČTK to řekla mluvčí radnice Nina Adlof. Získání ochranných známek na minerálku zapadá do snahy radnice obnovit lázeňství ve městě.
Ochranné známky byly loni v listopadu součástí dražby objektu zchátralého areálu bývalé stáčírny minerálky v Náchodě. V dražbě s nabídkovou cenou 39 milionů korun uspěla náchodská firma Robot World. „Aktuálně se vedení města domluvilo s novým majitelem stáčírny a ochranných známek Ida na odkupu všech ochranných známek v jeho vlastnictví,“ uvedla mluvčí. V dražbě bylo i město, které bylo ochotno dát nejvýše 18 milionů korun.
Součástí transakce je sedm ochranných známek s označením Ida. Jsou to slovní ochranné známky Běloveská kyselka z pramene IDA, Léčivá voda IDA, Minerální voda IDA, Běloveská kyselka IDA, IDA, Léčivá voda IDA a Minerální voda IDA. Smlouvu o převodu ochranných známek schválili radní města v pondělí a dnes odpoledne ji obě strany podepsaly. První část platby ve výši 134.500 Kč zaplatí město do pěti pracovních dnů od zápisu města jako vlastníka známek do rejstříku ochranných známek. Druhou část 565.500 korun město uhradí po uplynutí lhůty jednoho roku.
Radnice počítá s tím, že letos opět otevře prameník Ida, který je v areálu takzvaných Velkých lázní. Prameník, který má podobu kapličky, je uzavřený od roku 2015. Stáčírna minerálky ukončila provoz po krachu společnosti Aqua Ida v prosinci 2000. Výrobu pak na krátkou dobu obnovila v lednu 2001 firma Nealko Karviná.
Náchod usiluje o obnovení lázeňství v Bělovsi řadu let. Vedení radnice se v roce 2015 s ohledem na složité majetkové poměry v původních lázních rozhodlo jít vlastní cestou. Město pořídilo vlastní vrty minerální vody Běla a Jan a v roce 2019 otevřelo vilu Komenský s pítky minerálky a promenádou v takzvaných Malých lázních Běloves. Malé lázně leží půl kilometru od hlavního areálu Velkých lázní. V roce 2020 město u lázeňského areálu postavilo nákladem 33 milionů korun nový most přes Metuji.
Velké lázně koupila společnost Priessnitzovy léčebné lázně od předchozího majitele v roce 2019. V únoru 2020 začala s demolicí nejzchátralejších objektů. Její záměry však ukončila pandemie covidu a společnost v roce 2021 oslovila radnici s nabídkou prodeje. Město následně areál Velkých lázní za 39,9 milionu korun koupilo.
Loni v březnu radnice začala s obnovou lázeňského parku o rozloze 1,8 hektaru za odhadovaných pět až osm milionů korun. Loni město v areálu lázní také koupilo za deset milionů korun historickou vilu Panzinka.
Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století. Lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Lázně následně měnily majitele, snaha města získat je do vlastnictví dlouho končila bez výsledku.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Náchod: wikimedia commons, Vlastní dílo
– 11.1.2023 11.09, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony