25.10.2016 0.22, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
V Náchodě začal průzkum pro získání nových zdrojů minerálky
V Náchodě začaly průzkumné práce pro získání nových zdrojů minerální vody v městské části Běloves. Radnice za průzkum, který by měl skončit v příštím roce, zaplatí zhruba 4,5 milionu korun. Průzkum je prvním krokem k obnově lázeňství v Náchodě, řekl náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka.
„Průzkum nám mimo jiné přinese informace o geologické struktuře, výsledkem průzkumu by měly být také jímací vrty pro případné zachycení minerální vody,“ řek Čtvrtečka. Podle plánů by firma měla provést čtyři průzkumné vrty do ledna, v březnu a dubnu by měla provést jímací vrty. Následovat mají nezbytné zkoušky a vyřizování potřebných dokladů. Vlastní vrtání by mělo začít příští pondělí.
Pokud bude mít radnice jistotu, že má ze svých vrtů minerální vodu, zahájí podle Čtvrtečky rekonstrukci posledních zbytku lázní v areálu takzvaných Malých lázní, do kterých by voda z vrtů měla být svedená. Vzniknout by měla kolonáda či nové místo pro stáčení minerálky. Náklady radnice odhaduje na 20 milionů korun, Náchod by do konce roku měl vědět, zda uspěl s žádostí o dotaci.
Náchodská radnice se do získání vlastních vrtů pustila poté, co byl loni na podzim kvůli modernizaci uzavřen prameník takzvaného Jakubova pramene, který byl otevřený od roku 2011. Majitel prameníku, společnost Běloveské lázně, na podzim městu vypověděl smlouvu o výpůjčce prameníku a obě strany stále nenašly shodu.
Původní běloveská stáčírna kyselky Ida je zhruba 15 let mimo provoz. Stáčírnu v dražbě v roce 1991 získal Antonín Moravec, jehož jméno je spojeno s krachem Kreditní a průmyslové banky Plzeň. Do prosince 2000 stáčírnu provozovala společnost s ručením omezeným Aqua Ida, jejímiž majiteli podle obchodního rejstříku byli Moravcovi příbuzní. Po krachu Aqua Idy v prosinci 2000 výrobu na krátkou dobu obnovila v lednu 2001 firma Nealko Karviná.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto