16.4.2011 11.36, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Náklady na protipovodňové práce vyvolávají v Krumlově otázky
Do současných protipovodňových opatření se investují stamiliony korun. Je to jediná možnost, nebo lze nalést levnější varianty?, klade otázku Českokrumlovský deník.
Zatímco Mezinárodní den památek se letos soustředí na vodu z pohledu historického, pohled současný a pohled do budoucnosti hovoří v Českém Krumlově především o úpravách Vltavy, do budoucna snad i Polečnice, ale především hovoří o mnohamilionových cifrách.
Protipovodňové úpravy koryta Vltavy a prohloubení řeky v centru města stály zatím 86 milionů korun. V případě Polečnice se hovoří o dvojnásobné částce. Na podzim letošního roku by se mělo začít s přestavbou českokrumlovského jezu pod Plášťovým mostem na Vltavě. Také tam by mělo padnout přibližně osmdesát milionů korun. V dalších etapách by se měly ještě kromě jiného pořídit a instalovat mobilní protipovodňové bariéry. Tady zatím nejsou přesné sumy vyčísleny. Úpravy břehů a bagrování koryta vzbudily před dvěma lety u Krumlovanů velké emoce a mnohým dodnes nepřirostla nová podoba nábřeží k srdci. Otázky nyní začíná u některých obyvatel vyvolávat i chystaná přestavba jezu. Nač likvidovat to, co funguje? Tak zní nejčastější dotaz. S fundovanými argumenty přišel například kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko: „Prověřila se všechna další jednodušší a levnější řešení? Existuje už přece vybudovaný obchvatný odtokový tunel z Větřní. Nebylo by také jednodušší vše ještě pojistit dobře dimenzovaným přepadovým tunelem v takzvané Myší díře a případnou vlnu odklonit ještě před centrem města?“
Pravdou je, že tyto a podobné otázky už se v Českém Krumlově probíraly hned po povodních v roce 2002. Je skutečně jediným řešením zablokovat na takřka jeden rok vstup do města pod Plášťovým mostem a utratit přitom desítky milionů korun?
Podle ředitele jihočeského Povodí Vltavy Zdeňka Zídka není věc jednoduchá tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Na to se musí člověk podívat z hlediska kapacit a ty takové nejsou. Technicky je to nereálná věc a laický pohled,“ sdělil Zídek. „Jak vodu přesvědčit, aby tekla zrovna obchvatným tunelem? Tam nemůžeme dát semafor. Musela by se postavit ještě mohutnější a nákladnější stavba, která by vodu odbočila tím směrem. A to by stálo mnohonásobně víc než nový jez v Českém Krumlově,“ shrnul Zdeněk Zídek.
Zdroj: Českokrumlovský deník
16.4.2011 11.36, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině