24.9.2019 8.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Nanofiltrace mění pro kolemjdoucí dešťovou vodu na pitnou
U Betlémské kaple v Praze se mohou kolemjdoucí bez obav napít původně dešťové vody. Pokud tedy prší. Dešťová voda je totiž pomocí energeticky nenáročné nanofiltrace, vyvinuté za účasti vědců z Technické univerzity v Liberci, „předělána“ na nezávadnou vodu pitnou.
Krátkou fotoreportáž ukazující technologii na Betlémské kapli si můžete prohlédnout ve fotogalerii portálu Naše voda v rubrice „Fotoblog“ v pravém sloupci úvodní stránky:
NANOFILTRACE - BETLÉMSKÉ NÁMĚSTÍ V PRAZEAutor: Nina Havlová
Unikátní metodu čištění odpadních vod vyvinuli vědci z uvedené univerzity ve spolupráci s libereckou firmou BMTO. Informuje o tom web univerzity https://tuni.tul.cz. Vysoce účinný filtr, sestavený ze speciálních nanovlákenných membrán dokáže vyčistit dešťovou nebo odpadní vodu tak, že se dá i pít. Nová membrána umožňuje odstranit z vody zejména bakterie a další nebezpečné látky. Její provoz by měl navíc mít nižší provozní náklady a delší životnost, než dosud používané konvenční filtry s keramickými či kovovými membránami. Tato metoda může podle odborníků výrazně přispět při řešení nedostatku pitné vody, který trápí velkou část naší planety.
Na vývoji nové metody pracovali ve firmě BMTO s vědci naší univerzity od roku 2011 a na jeho počátku stál stál profesor Oldřich Jirsák, objevitel průmyslového postupu výroby nanovláken na průmyslové zpracování nanovláken.. „Už před pěti lety se objevily informace, že se dají nanovlákna použít k vyčištění vody. Vývoj ale nevedl k očekávaným výsledkům. Nám se podařilo dostat se o úroveň výš tím, že jsme vyvinuli regenerovatelnou nízkotlakovou nanovlákennou membránu, která má specificky upravený povrch, odlišný od běžně aplikovaných nanovlákenných vrstev,“objasnil vývojový pracovník Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL Jakub Hrůza, který na vývoji nové metody s firmou spolupracuje. „Od ledna 2015 se touto problematikou zabýváme v rámci projektu „Aktivní nanovlákenné membrány pro čištění odpadní vody“. Zaměstnanci Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace se zaměřují především na problematiku laboratorního, poloprovozního a provozního testování nanovlákenných membrán a jejich funkcionalizací antimikrobiální úpravou. Jedním z výsledků spolupráce je navržená a realizovaná metodika testování průtočnosti, průběžné regenerace, parametrů provozu, stability uchycení aktivních látek a mechanické odolnosti membrán,“upřesnil.
Membrána funguje na bázi síta, které dokáže zachytit nečistoty a zároveň zachovat důležité minerály. Navíc má tu výhodu, že je u ní možné měnit parametry pórů a určit tak, co má vlastně filtrovat. „Na užitkovou vodu lze membránu použít okamžitě, k tomu slouží první stupeň filtrace, který vodu vyčistí od větších nerozpuštěných látek, ale nikoli od bakterií. To je úkol druhého stupně, tedy dočištění. To lze pak využít i v domácnosti,“ přiblížil Jiří Bušek, předseda představenstva firmy BMTO, která od roku 1990 zabývá se vodohospodářskou výrobou. Zařízení může podle něj posloužit i při haváriích, jaká postihla loni třeba pražské Dejvice, kdy do pitné vody prosákla kanalizace. „V takovém případě by stačilo potrubí napojit na náš filtr, a nemusela by se pitná voda dovážet,“ tvrdí
Hustota nanovlákenného síta je mnohem větší než u konvenčních membrán a je díky tomu mnohem efektivnější. „Průtok filtrem je vyšší, při srovnatelné velikosti dokáže naše zařízení vyčistit mnohem větší množství vody. Další výhodou této metody filtrace je schopnost zachovat ve vodě důležité minerály a další látky, které jiné metody jako je ultrafiltrace nebo osmóza odstraňují, a je pak třeba je do vody uměle doplňovat,“ vysvětlil další výhody metody Jakub Hrůza, který na nové metodě s firmou spolupracuje. Dodal, že provozní ověřování funkčnosti membrány navíc ukazuje její lepší odolnost vůči případné technologické nekázni, nebo nehodám při chodu čistírny
Nová filtrační zařízení jsou určena průmyslovým podnikům, města a obce jimi mohou doplnit své čistírny odpadních vod, využít je ale mohou i domácnosti. Upravovat mohou třeba vodu z domovních studní. Pokud víme, jsme zatím jediní na světě, kteří nabízejí membrány na čištění vody z nanovlákenných struktur,“ zmínil předseda představenstva společnosti BMTO Jiří Bušek.
„Membrány navržené firmou BMTO Group a vyvíjené na našich vědeckých pracovištích jsou již provozně ověřené a nabízené komerčně. Jejich další rozvoj dále pokračuje,“ konstatuje Jakub Hrůza. S tím, že samotná metodika laboratorního měření vzduchem regenerovatelných nízkotlakových membrán je již nabízena na stránkách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace: https://int.cxi.tul.cz/cs/filtrace a metodika měření poloprovozního bude nabízena od podzimu tohoto roku.
Membrány navržené firmou BMTO Group a vyvíjené s pomocí našich vědeckých a technických pracovníků jsou již provozně ověřené a nabízené komerčně a jejich vývoj pokračuje. Ukazuje se ale, že nové zařízení předběhlo dobu. „Sice jsme teď schopní vyčistit odpadní vodu až na vodu pitnou, ale česká legislativa takovou rozsáhlou úpravu v jednom kroku zatím nepovoluje. Chceme tlačit na to, aby se to změnilo,“ uvedl obchodně-technický ředitel firmy Petr Kudrna.
Zdroj: Online zpravodaj Technické univerzity v Liberci https://tuni.tul.cz, dokumentární foto Naše voda – Nina Havlová
24.9.2019 8.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Významné zprávy