24.5.2012 7.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Nedostatek srážek začíná působit problémy
Málo vody v potocích a řekách na Blanensku znepokojuje vodáky, vodohospodáře i rybáře. Informuje o tom jihomoravská mutace deníku.
Zatímco rybáři nemohou do potoků v kopcích vysadit pstruhy, vodáci se obávají, že si o dno řeky zničí lodě. Svitavu tak radši nesjíždí. Ve střehu zůstávají také pracovníci Povodí Moravy. Podle nich se hladina vody přibližuje stavu sucha v Letovicích.
Blanenská přehrada stále není plná po okraj. Lidé, kteří se těší na letní koupání, si tak všímají i toho, že voda není čistá. „Voda je značně špinavá a plná řas. Bude se vůbec přehrada napouštět? Pokud se v ní nebudeme moct v létě koupat kvůli špinavé vodě, bude to škoda,“ píše v diskusi na webu města muž, který se podepsal jako Odyseus Radek. Za stav vody v přehradě může sucho. To tvrdí šéf blanenského odboru komunální údržby Miroslav Pokorný. „V současnosti tak nemůžeme přepouštět vodu z vodní nádrže Palava II. Nezbývá nám než doufat, že začne pršet,“ vysvětlil.
U nádrže Palava II hospodaří blanenští rybáři. I oni mají potíže se suchem. Podle nich je však potřeba počkat s vypuštěním této nádrže ještě z jiného důvodu.„Pokud město upustí vodu, na březích zaschnou vytřené kaprovité ryby,“ upozornil za rybáře z Blanska hospodář Miroslav Odehnal.
Rybáři se se suchem potýkají již od loňského podzimu. Před čtrnácti dny začali vysazovat do přítoků k řece Svitavě pstruhy, ale u potoků v kopcích to vzdali. „Je tam málo vody, a tak hrozí, že v létě budou koryta vyschlá a ryby uhynou. Pokud i v ostatních tocích bude stále méně vody, ve vedrech se ohřeje a pstruzi se schovají do tůněk, kde pak také teplota stoupne, rybky budou mít málo kyslíku a nepřežijí,“ popsal Odehnal. Aby osádka nepřišla vniveč, rybáři ryby vyloví a přemístí jinam anebo úlovky prodají. Situace je ale špatná také u některých toků, které v kopcích nejsou. Třeba ve Sloupečníku v Blansku. „Z potoka si navíc berou vodu zahrádkáři na zalévání,“ podotkl Odehnal.
Voda z potoků a řek může chybět také zemědělcům, v nejhorším případě i vodním elektrárnám. Prognózy totiž zní jasně. V následujících deseti letech bude sucho. „Pokud by nastal stav sucha, odběr z vodních toků bude zakázán. V současnosti výrazné problémy nemáme. Na Blanensku je velmi malý průtok pouze na Svitavě v Letovicích. Ten naštěstí můžeme ovlivnit vypuštěním přehrady Křetínky,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Podle ní sucho nemusí znamenat jen nedostatek vody pro zemědělce či zahrádkáře. Pokud se přižene přívalový déšť, může způsobit i lokální záplavy.
Sucho však znamená nebezpečí zejména pro vodní rostliny i živočichy. „Ve vysokých teplotách se totiž může přehřát voda a dojde k hnití a kvašení či rozvoji sinic a různých bakterií,“ řekla Slámová.
Sucho letos překvapilo rájecké vodáky. Když zahajovali sezonu na řece Svitavě, hladina vody byla příliš nízko. „Splutí tak bylo na hranici. Později se nedalařeka splout vůbec a své plány jsme museli zrušit. Jinak bychom si poškodili nebo úplně zničili lodě,“ sdělil Jiří Bosák z Vodáckého sportovního klubu Rájec-Jestřebí. Ten se těší, až zaprší.“
Zdroj:www.denik.cz
24.5.2012 7.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách