2.10.2014 7.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Nejlepší prevencí proti expanzi rákosu jsou kozy
Experimenty přímo v mokřadech ukázaly, že mnohem levnější a k přírodě šetrnější je pustit na rákosí obyčejné kozy. Informuje o tom server ekolist.cz.
Rákos obecný je velmi statná vytrvalá tráva dorůstající až 4 metrů. A zatímco v Evropě proti ní nikdo nic nemá, na Východním pobřeží Spojených států amerických proti rákosu bojují. Pomocí helikoptér rozstřikují herbicidy, buldozery vytrhávají spletité kořeny rostlin. Rákos obecný je v Americe invazní druh. Jak ukázaly experimenty, nejúčinnějším a nejšetrnějším herbicidem není chemie, ale obyčejná koza.
Lidé na Východním pobřeží jsou z rákosu obecného nešťastní. Tato tráva, která se na americký kontinent dostala pravděpodobně z Evropy, se velmi rychle šíří a zarůstá pobřežní mokřady od Nové Anglie až po Jihovýchod USA. Rákos vytlačuje původní druhy trav, mění fungování mokřadu a v neposlední řadě také významně mění scenérii mokřadů a bere lidem výhled na oceán.
Vědci z Duke Univerzity zkoumali, jaké jsou nejefektivnější a k životnímu prostředí nejšetrnější způsoby, jak si rákosem obecným poradit. Nejběžnějším postupem doposud bylo použití chemických herbicidů, výsledek byl ale neuspokojivý a zpravidla jen dočasný. Experimenty přímo v mokřadech ukázaly, že mnohem levnější a k přírodě šetrnější je pustit na rákosí obyčejné kozy. „Kontrolované spásání rákosu kozami či jinými hospodářskými zvířaty vedlo k jeho úbytku na polovinu během tří týdnů,“ říká Brian R. Silliman, který spolu s Rachel Carsonovou experimenty vedl.
Na oplocené testovací ploše v Marylandu Silliman spolu s kolegy otestoval, jak pár hladových koz dokáže s rákosím snadno zatočit. Koně a ovce jim v tom umí zdatně sekundovat. Na spasené ploše pak rychle dochází k obnově původní skladby rostlin.
„Kozy jsou přínos pro všechny. Mokřadům se vrátí jejich biodiverzita, zemědělci mohou pronajímat své kozy pro pastvu, správci pozemků se levně zbaví invazní rostliny. A lidé obecně získají zpět malebné výhledy na vodní hladinu,“ říká Silliman. „Jediné, s čím se lidé musí smířit, že po dobu několika týdnů v roce budou po mokřadu pobíhat kozy. To se mi ale zdá jako přijatelné.“
Zdroj: www.ekolist.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
2.10.2014 7.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě