9.12.2018 10.14, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Největší přehrada v Plzeňském kraji už se díky dešťům trochu plní
Přehrada Hracholusky, která měla vinou sucha až do listopadu nejméně vody za 54 let fungování, zvýšila za týden hladinu o 60 centimetrů. ČTK to řekl ředitel plzeňského závodu Povodí Miloň Kučera.
Předtím zhruba půl roku klesala, a to až do listopadu. Největší přehradní nádrž v Plzeňském kraji už má díky dešťům vyšší přítok než odtok, který Povodí Vltavy po dohodě s Plzeňským krajem minulý týden snížilo. Také všechny tři vodárenské nádrže, které zásobují kraj pitnou vodou, hlásí nízké objemy. „U Hracholusek nám kraj schválil mimořádnou manipulaci, kterou jsme snížili minimální odtok z 2,5 na 1,58 kubíku za vteřinu (nejnižší v historii nádrže), tak aby zůstal nutný biologický průtok a zároveň, aby byly zabezpečené rozhodující objekty,“ uvedl Kučera. Jde o velké odběratele užitkové vody z řeky Mže, jako je Plzeňská teplárenská, Prazdroj a další. V srpnu až říjnu byl přítok 1,5 až 1,8 m3 za vteřinu a odtékalo 2,5 m3. Současný přítok už je šest metrů krychlových za vteřinu.
„Přestali jsme klesat a začínáme stoupat s hladinou,“ uvedl ředitel. Přítoky mají více vody díky podzimním dešťům, zejména Mže, která teče z hor Českého lesa. Zesílil i Úterský potok a další, které byly v létě vyschlé. Aktuální naplněnost nádrže je 40 procent.
Hladina Hracholusek s rozlohou 490 hektarů nebyla nikdy kvůli suchu tak nízko jako letos. Při opravách nádrže anebo kvůli vypouštění při velkém tání sněhu už ale byla níže. Řeky v kraji v nižších polohách jsou podle Kučery až na 30 procentech dlouhodobého průměru průtoku. „Vyšší průtoky jsou v povodích zasažených vyššími srážkovými úhrny, tedy na Šumavě a v Českém lese,“ řekl. Také ve vodárenských nádržích jsou nejnižší objemové průtoky, ale zásobování pitnou vodou není ohroženo. „Ani odběratelé, tedy vodárenské společnosti, si nestěžovali, že by byla nějak zhoršená kvalita vody,“ uvedl.
Vodní nádrž Lučina na Tachovsku, která je nyní naplněná ze 60 procent, měla v dubnu až listopadu nejnižší objem přítoku za dobu existence od roku 1975. Nádrž Žlutice na Střele na Karlovarsku je naplněná z 51 procent. Nedostatek vody nehrozí ani v Nýrsku na Klatovsku. „Zásobní prostor, který je připravený pro odběry, má naplněnost 74 procent. Takže zásobování Úhlavy pro pitnou vodu (pro Plzeň a Klatovy, dvě největší města v Plzeňském kraji) není ohrožené,“ dodal.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Hracholusky) Naše voda – Nina Havlová
9.12.2018 10.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzyAktuality
Dobrovolní hasiči z Jílového u Prahy mají novou hasičskou zbrojnici
Akt. 27.11.2024 13.56Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Perspektivy původní populace tisu červeného v širší oblasti Podyjí
Akt. 27.11.2024 13.55Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě