2.6.2014 14.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Neznámý obchodník prodává na poutích ovocná vína bez označení
Na trhu se objevila ovocná vína bez jakéhokoli označení a popisu. Informoval o tom Český rozhlas s tím, že na vinětách výrobků s názvem Višňové a Borůvkové víno chybí například složení a obsah alkoholu, takže zákazník neví, co pije.
Lahve Višňového a Borůvkového vína objevil Český rozhlas na víkendové pouti v Krucemburku na Vysočině.Viněta s obrázky dokonale vypadajících višní a borůvek i s logy profesních vinařských sdružení může v leckom vzbudit důvěru. Jenže by neměla. Na obou lahvích chybí prakticky všechny informace. „Nesmí chybět obchodní název firmy, sídlo výrobce, země původu a označení šarže. Speciálně u ovocných vín musí být uveden obsah etanolu v procentech, a pakliže víno nese v názvu nějaký druh ovoce, tak nesmí chybět informace o obsahu nejméně 95 procent hmotnostního podílu šťávy toho daného ovoce,“ vysvětluje Radoslav Pospíchal ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
Zatímco na etiketách Višňového a Borůvkového vína chybí řada povinných informací, výrobce nezapomněl na umístění loga organizace Vína z Moravy, vína z Čech a značky Vinařského fondu. Pokud byste na Višňové a Borůvkové víno narazili, opište si adresu prodejce, která by měla být přímo na prodejním stánku, a tu pak pošlete na mailto:info@rozhlas.cz.
„Výrobci takových produktů nesmějí užívat logo Vína z Moravy, vína z Čech, to se týká jen révových vín, a vůbec už ne logo Vinařského fondu. To je logo, které je označením naší organizace. Je to naprosto bezprecedentní záležitost, že někdo takovýmto nehorázným způsobem zneužívá tato značení,“ upozorňuje ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec s tím, že výrobce fond poškozuje.
Výrobce riskuje několikamilionovou pokutu. Možnost bránit se ale zatím Vinařský nemá. Jeho čas podle právníka Luboše Fojtíka přijde jen tehdy, najde-li se neznámý producent.„Základními možnostmi obrany je ochrana proti nekalé soutěži. Ta je potom možná v případě, když už budeme vědět, kdo je tím škůdcem nebo tím, kdo víno dodává. Pak je možné požadovat z titulu nekalé soutěže přiměření zadostiučinění, náhradu škody, dokonce i vydání bezdůvodného obohacení,“ objasňuje Fojtík.
Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
2.6.2014 14.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony