8.6.2022 11.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
NF Veolia podpořil projekt revitalizace Sedmihorských mokřadů (+ fotoreportáž)
Zvýšení celkové retenční schopnosti (schopnosti zadržovat vodu) území o ploše zhruba 6 hektarů je jedním z důsledků projektu revitalizace Sedmihorských mokřadů, jehož výsledky prezentovali ochránci přírody v úterý 7. června za účasti místních vlastníků půdy i celé řady významných osobností, které se zabývají zlepšením stavu naší přírody a krajiny.
Sedmihorské mokřady se nacházejí v blízkosti města Turnov, příprava samotného projektu přitom trvala několik let. V území, v němž v minulosti došlo k několika nepříliš povedeným pokusům o odvodnění, bylo v rámci projektu mimo jiné zrušeno 7 kilometrů meliorací a vybudováno 14 tůní. Lokalita je v současné době domovem mnoha vzácných živočichů, zmonitorován zde byl například výskyt 140 druhů ptáků, tůně již také obývají v ČR poměrně vzácné kuňky.
SEDMIHORSKÉ MOKŘADYAutor: Nina Havlová
Iniciátorem projektu a jeho „duchovním otcem“ je Vojtěch Šťastný ze spolku Sedmihorské mokřady, na jeho realizaci se ale podílela řada dalších subjektů, včetně Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Území na pravém břehu místní říčky Libuňky zahrnuje 33 pozemků 31 vlastníků, z nichž některé bylo třeba vykoupit. Prostředky k tomu dodal mimo jiné Nadační fond Veolia (NF) v rámci svého programu „Vracíme vodu přírodě“. Celková náklady na projekt přesáhly 3 miliony korun, zdrojem většiny (2,8 milionu korun) peněz byly prostředky z EU, jejichž příjemcem byla Společnost pro Jizerské hory.
Jak přitom v rámci prezentace projektu uvedl nestor problematiky mokřadů v ČR a jeden z autorů zákona o ochraně přírody a krajiny Jan Květ (89 let), mokřady jsou velmi důležité pro zadržování vody v přírodě. „I když se často uvádí, že z mokřadu se vody nenapijeme, bez mokřadů bychom se nenapili vůbec,“ zdůraznil v úvodu prezentace. To si uvědomuje také AOPK. V připravovaném Operačním programu životní prostředí v novém programovém období se proto podle ředitele AOPK Františka Pelce umožní snazší zakládání a obnova mokřadů v ČR.
Podrobněji o projektu revitalizace Sedmihorských mokřadů hovoří v krátkém videorozhovoru, který najdete na youtubu účtu portálu Naše voda nebo v pravém sloupci titulní stránku v rubrice „Videoreportáž“, Vojtěch Šťastný.
https://www.youtube.com/watch?v=jQaAl1Cu3rY
Naše voda, foto a videorozhovor Naše voda – Nina Havlová
8.6.2022 11.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Hlavní zprávy