21.9.2024 7.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu bude ve znamení Proměny
Kolik chutí může mít obyčejná brambora? Proč by půda měla být v rovnováze? Kam směřuje pěstování rostlin? A jak dbát na welfare hospodářských zvířat? Nahlédněte do světa proměn v Národním zemědělském muzeu (NZM), které se v pátek 27. září změní v inspirativní centrum zemědělské vědy.
Zkoumat, objevovat a nechat se fascinovat zemědělskou vědou mohou děti, studenti, dospělí i senioři, zkrátka všechny věkové kategorie se zájmem o vědu. „Na více než dvou desítkách stanovišť budou pro návštěvníky připravené ochutnávky nejnovějších vědeckých pokusů, pachové, chuťové i vědomostní kvízy, dětské soutěže, ukázky zemědělské techniky, dále přednášky, workshopy i degustace,“ zve na program Zdeněk Novák, generální ředitel NZM. Letos se v Národním zemědělském muzeu v Praze v rámci Noci vědců představí 19 institucí z oblasti zemědělské vědy a výzkumu. Z bohatého programu vybíráme ty nejzajímavější otázky, které vám pomohou zodpovědět tematické přednášky a jednotlivá stanoviště. Celý program naleznete na webu muzea.
Proč by půda měla být v rovnováze? A jak ji mohou narušovat lidé svým nešetrným hospodařením? To vysvětlí výzkumníci z Výzkumného ústavu monitoringu a ochrany půdy či odborníci ze společnosti Agritec Plant Research, která se specializuje na výzkum a šlechtění rostlin a přispívají tak k rozvoji udržitelného zemědělství a potravinové bezpečnosti.
Jak nové technologie mění zemědělství a kam se díky nim posunulo? „Díky dronům můžeme dnes například monitorovat pole a sledovat, jak se mu daří nebo rozpoznat ohniska plevelů k lokální likvidaci bez nutnosti zbytečných postřiků,“ zve na přednášku Ing. Jan Lukáš, PhD. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Na stanovišti bude k vyzkoušení senzorová a zobrazovací technika a bezpilotní prostředky ve virtuálním režimu.
Co je důležité při zakládání smíšeného lesa, aby byl odolnější vůči klimatickým změnám? Jak probíhá ozdravný proces po kůrovcové kalamitě? Tyto a další otázky pomůže zodpovědět Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, jehož cílem je podporovat udržitelné využívání lesů, ochranu biodiverzity a zajištění dalších funkcí lesa. Můžete se těšit na ukázky alternativních postupů, které vedou k vyšší biodiverzitě a zlepšení stavu lesních ekosystémů.
Kam směřuje pěstování rostlin? Je hydroponie technologií budoucnosti?
Děti se pod vedením lektorů z GreenTech seznámí s hydroponií, tedy pěstováním rostlin v živném roztoku a samy si vyzkouší hydroponicky rostlinu zasadit. GreenTech je český technologický startup, který přispívá k budování udržitelné budoucnosti prostřednictvím inovativních hydroponických systémů pro pěstování potravin.
Jak se obyčejná voda promění v pivo? Jak chutná sladina? Na workshopu pivní proměny vám ukážeme, jak vzniká dobré pivo, z čeho všeho lze pivo vařit či jak jeho kvalitu proměňuje čas a špatné skladování a zacházení na výčepu. Poznáte příběh prosného piva, jehož receptura pochází až z doby bronzové, a budete jej moci ochutnat.
Jak se za sto let proměnil přístup ke zvířatům a proč dbát na jejich pohodu a zdraví, tedy welfare? Jak lze snižovat negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí? A proč mizí některá plemena hospodářských zvířat ze světa a jak je zachraňovat? Nejnovější trendy ze světa hospodářských zvířat představí Výzkumný ústav živočišné výroby, které se zabývá hledáním inovativních řešení pro zlepšení genetiky, výživy, a zdraví zvířat.
K čemu slouží krávě mikroorganismy v bachoru a v čem jsou důležité pro člověka? Jak dojily mléko naše prababičky a jak to děláme my dnes? Osvětlí výzkumný ústav Agrovýzkum Rapotín. Dále se můžete seznámit s cestou semínka až k rostlině a jakou roli v ní hraje čmelák, s bohatým životem včely nebo se dozvědět zajímavé informace o olejninách a travinách.
Noc vědců je celoevropská vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny zájemce do inspirujícího prostředí vědy. Vstup na Noc vědců je zdarma. Datum a místo konání akce: pátek 27. 9. 17–22 hodin, Národní zemědělské muzeum v Praze.
Celý program Noci vědců v Národním zemědělském muzeu naleznete zde.
Jednotlivá stanoviště přehledně zde a program přednášek tady.
Kompletní program Noci vědců zde.
Noc vědců je podpořena z příspěvku Programu podpory rozvoje oblasti vysokého školství pro rok 2024 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Financováno Evropskou unií v rámci projektu MSCA Metamorphosis. Akce Noc vědců v Národním zemědělském muzeu v Praze se koná díky podpoře vzdělávacího plánu Ministerstva zemědělství 2024.
Participující účastníci Noci vědců v NZM Praha: Agritec Plant Research s.r.o. , Agrovýzkum Rapotín s.r.o., Akademie věd České republiky, v. v. i., Česká akademie zemědělských věd, Čmeláci Plus z.s., GreeenTech, Národní zemědělské muzeum, s. p. o. , OSEVA vývoj a výzkum s.r.o., Ústav experimentální botaniky, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. , Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o., Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy, v. v. i., Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. a Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7, Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. , Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i., Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídka NZM Praha.
Více na www.nzm.cz
Zdroj a foto (hydroponie): NZM
21.9.2024 7.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě